SAYI 72 | AĞUSTOS 2023

BAŞLARKEN

BAŞLARKEN

S. Safa ÖZCAN

Yönetim Kurulu Üyesi

Merhaba

Son yıllarda önemi gittikçe artan askeri alandaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bu sektöre yönelik üretimlerimizle önemli başarılar elde ettik.

En büyük hedefimiz Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan kurtulması. Bu nedenle çalışmalarımızı istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz.

AKO Grup olarak son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge ve üretim yatırımları ile millî savunmanın yerlileşmesinde önemli birçok projeye imza attık. Askeri kara araçlarında TSK envanteri için 18 ayrı projede lastik, jant, run-flat komplesi ürettik. Yine TSK envanteri için 14 ayrı hava platformunun lastik tasarım üretim test süreçlerini başarıyla tamamladık. Türkiye’nin savunma sanayisinde son dönemin en önemli atılımlarından olan Bayraktar TB2, TB3, Akıncı ve Kızılelma projelerinde kullanılan Petlas markamızla Hürjet’in de resmi lastik tedarikçisi olduk.

Bu başarılara bir yenisini ekleyerek, AKO Jant olarak savunma sanayiine yönelik yenilikçi jantlarımızla Hollandalı Broshuis firmasının tek jant tedarikçisi olduk. ABD, Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi birçok NATO üyesi orduya tank ve askeri araç taşıyıcı treyler üreten firmaya, yıllık 20 binden fazla jant temin edeceğiz. NATO standardında radara yakalanmayan nitelikte ürettiğimiz jantlar, bizim üretim anlayışımızın ne kadar esnek olduğuna işaret ediyor. Yüzde yüz yerli olan AKO Jant firmamızın, bu tip uluslararası ve nitelikli projelerle büyümesini hedefliyoruz.

Doğrudan satış rakamlarına göre yapılan ve Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune 500 Türkiye 2022 Araştırması sıralamasında Türkiye’nin en büyük 108’inci şirketi olmayı başardık. Türkiye'nin iş dünyasındaki başarılarının ve büyüme potansiyelinin bir yansıması olan bu prestijli listede yer almak, markamızın sağlam temeller üzerine inşa edilmesinin sonucudur.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, 20 yılı aşkın süredir yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısı araştırmasının 2022 yılı sonuçlarına göre Petlas, markamızla genel sıralamada 67’inci sırada yer alırken, sektör sıralamasında ilk sırayı üstlenerek lastik sektöründe ihracat şampiyonu olduk. Bu başarımızı sürdürmek ve ülkemize katma değer sağlamak için yeni projeler üretmeye ve yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

Bu yükselişi yurt dışında da sürdürmek adına, fuarlara katılmaya devam ediyoruz. Sektördeki en büyük ve en prestijli fuarlardan biri olarak anılan Almanya’daki Transport und Logistic Fuarı'nda, Petlas standımızla yer aldık. Yenilikçi tasarımlarımız, yüksek performanslı ürünlerimiz ve müşteri odaklı yaklaşımımızla büyük ilgi gördük.

Ayrıca otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika'nın Türkiye'deki tek etkinliği olan Automechanika İstanbul’da en gelişmiş teknolojilerle üretilen akülerimiz büyük ilgi gördü. Bu fuarda önemli ve verimli birliklerine doğru adımlar attık.

AKO Grup olarak kurum kültürümüzün ve liderlik anlayışımızın ortak aklı ile ortaya çıkan Liderlik Çalıştayı’mızı gerçekleştirdik. Ayrıca gençlerin geleceğine ışık olmak ve fayda sağlamak için gençlerle kariyer fuarlarında buluşmaya devam ediyoruz. Katıldığımız etkinliklerle gençlerin kariyer yolculuklarına desteklerimizi sürdürüyoruz.

Türk otomobil sporları tarihinin ilk yetenek keşfetme projesi olan 'TOSFED Yıldızını Arıyor' etkinliğine, ilk yıldan itibaren verdiğimiz desteği bu sene de devam ettiriyoruz. Elemelerin ilk fazında dereceye giren katılımcıları kutluyor, ikinci fazda tüm genç sporculara başarıları diliyoruz.

EDİTÖRDEN

Esra Ertuğrul Boran

AKO Grup Pazarlama Müdürü

Merhaba

/akogrup /petlas /turboaku

Yeni sayımız son dönemde Petlas markamızla arka arkaya imza attığımız başarılarla dolu.

Önce DIR100 tarafından dijital dünyada lastik sektörünün en itibarlı markası seçildik, ardından Brand Finance raporuna göre lastik sektörünün en çok değer kazanan markası ünvanını aldık ve son olarak da TIM 1000 raporuna göre 2022'nin en çok ihracat yapan lastik şirketleri kategorisinde birinci olduk.

Markamızın her alandaki yükselişine tanıklık etmenin ve bunun bir parçası olmanın biz AKO grup çalışanları için olduğu kadar siz değerli bayilerimiz için de gurur kaynağı olduğunu tahmin ediyoruz.

Bu sayımızda yeni ürün sayfasında yer alan Petlas’ın SUV araçlar için tasarladığı yeni EXPLERO H/T PT431 desen grubuna ait 21 inç ve 22 inç lastiklerimizle ilgili haberin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Ayrıca toprağa ve ekine zarar vermeden ekim ve hasat yapmayı sağlayan PT-HAUL ve PT-FLOT lastiklerimizle tanışacak, “Zirai Lastik Uzmanından” köşemizde biçerdöverler ile ilgili geniş bir bilgi paylaşımı bulacaksınız. “Tarımsal Mekanizasyon Müşterilerimizi Tanıyalım” köşemizde ise konuğumuz olan HMS Tarım Makineleri ile bilgi edineceksiniz.

Ayrıca yeşil renkli sürdürülebilirlik sayfalarımızda Milyon Kadına Mentor Projesi kapsamında deneyimlerini bizlerle paylaşan Duygu Hadımlıoğlu ve Burcu Yücel’in gözlemleri ve çalışanlarımızın doğum günleri anısına diktiğimiz fidanların yer aldığı haberler de sizleri bekliyor olacak.

2023 Offroad Şampiyonası’na devam isim sponsorluğumuz kapsamında heyecan dolu yarışlara tanık ederken, ilerleyen sayfalarda duygu dolu bir Babalar Günü etkinliğimize ve çocukların hayalleri ile renklenen 23 Nisan kutlamalarımıza tanıklık edeceksiniz.

İK kısmında ise ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinin kariyer günü etkinliklerinden, AKO Akademi Stajyer Gelişim Programı’na kadar birçok etkinlikle ilgili haberleri bulacaksınız. Tamamlanan oryantasyon programlarından, ödül kazanan çalışanlarımıza hediyelerini verdiğimiz TPM Ödül Törenini, yeterlilik eğitimlerimizden aralıksız devam ettiğimiz İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerimize kadar birçok alanda haberleri okuyacaksınız.

Dergimize yeni bir soluk getirmek adına başlattığımız “Uzmanından” bölümümüzün bu sayıdaki konuğu ise “Çevik Öğrenme Kültürü” başlıklı yazısı ile Kurumsal Gelişim ve Akademi Takım Liderimiz Ezgi Dağüstün.

Son olarak bu sayıda somutlaşan ama uzun dönem çalışmalarımızın soncu olarak ortaya çıkan başarılarımızda emeği olan tüm Petlas ve AKO Grup çalışanlarına, iş ortaklarımıza ve markamızı tercih eden tüm tüketicilere teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz.

Yayın Sahibi

Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik San. ve Tic. adına Sabri Özcan

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Alper Şahin

Yönetim Yeri

AKO Kule, Söğütözü Mah. 2178. Cad. No: 6/15 Çankaya/AnkaraT: 0312 309 30 30 F: 0312 312 28 96 [email protected]

İçerik, Fotoğraf, Yayına Hazırlık,

Baskı, Dağıtım

www.reta.co

Yayın Türü ve Periyodu

Yaygın, Süreli Yayın

Yayın Şekli:

Üç aylık, Türkçe

Basım Tarihi

AĞUSTOS 2023

Baskı Adresi

Desen Basım Yayın ve Tanıtım Hiz. Ltd. Şti. Kırkkonaklar Mah. 381. Cad.No: 5/A Çankaya/AnkaraT: 0312 496 43 43 Sertifika No: 51449

AKO HABER dergisi Abdulkadir Özcan Otomotiv ve Lastik San. Tic. A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır. Derginin isim ve yayın hakkı Abdulkadir Özcan adına Sabri Özcan’a aittir. Dergide yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz. Reklam sayfalarının içeriği ve markalar konusunda sorumluluk reklam verene aittir. AKO Haber, AKO’nun ücretsiz yayınıdır. Parayla satılamaz.

QR kodu okutarak Online dergi

içeriğine ulaşabilirsiniz.

HABER

Ağustos’22

İÇİNDEKİLER

HABER

AKO GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA ÖZCAN, MİLLİ MUHARİP UÇAK KAAN’IN İLK GÖSTERİMİNDE

6

ŞEHİR

KİMİNE GÖRE DÜNYA’NIN MERKEZİ, KİMİNE GÖRELEBLEBİNİN BAŞKENTİÇORUM

74

YURTDIŞI

ADALARIN BÜYÜLÜ DANSI YENİ ZELANDA

70

KAPAK

PETLAS,

LASTİK SEKTÖRÜNDEHER ALANDA YÜKSELİŞTE

20

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

ÇALIŞANLARIMIZIN DOĞUM GÜNÜ ANISINAAĞAÇ DİKİYORUZ

16

Petlas’tan “TOSFED Yıldızını Arıyor” Projesine Tam Destek ............................... 8

AKO GRUP Yeni Ürünleri Raflarda Yerini Aldı ........................................................................ 10

Petlas’tan Yeni Nesil 21 ve 22 İnç Lastikler SUV Segmentinde de İddialı ........................................................................................................................ 12

AKO Jant NATO Orduları İçin Jant Üretecek ........................................................................... 14

Dünya Çevre Günü'nde Yeni Fidanlar Diktik ............................................................................ 17

AKO Grup Milyon Kadına Mentor Projesi'ne Desteği Sürdürüyor ................ 18

Savunma Sanayiine Petlas’tan Özel Projeler ........................................................................... 24

2023 Offroad İsim Sponsoru Petlas Sporcuların Yanında ...................................... 26

AKO’da İlk 6 Ay .............................................................................................................................................................. 28

Harman Hasat Makineleri: Biçerdöver .............................................................................................. 30

HMS (Hatunsaraylı) Tarım Makineleri ................................................................................................ 32

Petlas’ın Dikkat Çeken Transport und Logistic 2023 Fuar Katılımı ............. 34

Turbo Akü İstanbul Automechanika Fuarı’nda ..................................................................... 36

İş Makinesi Lastiklerinde Doğru Hava Kullanımı.................................................................. 38

AKO Akademi İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi: Liderlik Çalıştayı ............................ 40

Gençlerin Kariyer Yolculuklarına AKO Grup Desteği ..................................................... 43

Çocukların Renklendirdiği 23 Nisan’ı Hep Birlikte Kutladık .................................. 44

Oryantasyon Programını Tamamladık .............................................................................................. 46

Genç Yetenekler AKO Akademi Stajyer Gelişim Programı’nda! ..................... 46

AKO Grup’tan Duygulandıran Babalar Günü Etkinliği ................................................. 47

Petlas’ta Üst Düzey Atama İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Müdürü Emrah Cihan Oldu ........................................................................... 48

TPM (Toplam Üretken Yönetim) Faaliyetleri Kapsamında Ödül Töreni Gerçekleşti ....................................................................................................................................... 50

Yeterlilik Eğitimlerimiz Tüm Hızıyla Devam Ediyor .......................................................... 51

Petlas’ta Sivil Havacılık Onay Faaliyetlerinde Önemli Adımlar ......................... 51

Petlas İnsan Kaynakları Ekibi Kırşehir Endüstri Meslek Lisesi’ni Ziyaret Ettik ..................................................................... 52

Kırşehir Koleji Okulları’ndan Ziyaret .................................................................................................... 52

İş Yeri Hekimimize Veda ..................................................................................................................................... 53

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerine Aralıksız Devam .................................................... 54

Çevik Öğrenme Kültürü ve Kurumsal Akademiler ........................................................... 56

FALKEN Yeni SUBARU İçin Fabrika Orijinal Ekipman Lastiği Olarak Tercih Edildi ................................................... 58

Sumitomo Rubber Industires Lastik Üretim TesisindeDünyanın En Büyük Çatı Güneş Paneli Kurulumu Başladı ..................................... 59

DUNLOP, LEXUS’un En Yeni BEV Modeli İçin Fabrika Orijinal Ekipman Lastiği Olarak Tercih Edildi ........................................................................... 60

Yanardağlar Nasıl Oluşur? ................................................................................................................................ 76

Hızlı Bir Metabolizma İçin Neler Yapmalıyız? .......................................................................... 78

Çerkez Mutfağından Lezzetler ................................................................................................................... 79

Muhyiddin İbnü’l-Arabî’nin Tasavvuf Yolculuğu ................................................................... 80

Cam Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? ................................................................................................................ 81

Piramitlere Yolculuk! ................................................................................................................................................ 82

Milli Muharip Uçak KAAN’ın

AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan,

İlk Gösteriminde

AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, 1 Mayıs günü TAI/TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen Millî Muharip Uçak ve diğer insanlı-insansız uçak-helikopterlerin ilk gösterim etkinliğine protokol davetlisi olarak katılım sağladı. Bu etkinliğin, Türk havacılık endüstrisinin büyüklüğünü ve gücünü sergilediğini belirten AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, yerli ve millî üretim projelerine Petlas’ın stratejik katkılarını bir kez daha vurgulamak adına bu önemli etkinlikte yer almanın gururunu yaşadığını belirtti.

HABER

6

HABER

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen ve Türkiye’nin en önemli teknoloji geliştirme projelerinden olan Millî Muharip Uçak (MMU) ve diğer insanlı-insansız uçak-helikopterlerin tanıtım gösterimi 1 Mayıs’ta TUSAŞ tesislerinde gerçekleşti. Türkiye'nin seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı beşinci nesil savaş uçağı projesinin tanıtımını AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan da protokol davetlisi olarak izledi.

“Yerli ve millî projemizi gururla izledik.”

Türkiye savunma sanayisinin en büyük destekçisi Petlas'ın geliştirdiği lastikleri kullanan Milli Muharip Uçak KAAN, Hürjet, Hürkuş, genel maksat helikopteri Gökbey, ağır taarruz helikopteri Atak 2 gibi bir çok projenin yer aldığı uçakların gösterime katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, “Türk mühendislerinin ve savunma sanayi çalışanlarının büyük özverisiyle geliştirilen yerli ve millî projemizi gururla izledik. Bu çalışmanın Türk havacılık sektörünün geleceğine olan güvenimizi daha da pekiştirdiğini söyleyebilirim. İnanıyorum ki daha birçok güzel projelere tanıklık edeceğiz. Biz de Petlas olarak savunma sanayimize gerekli desteği vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

HABER

7

HABER

Petlas’tan

Projesine Tam Destek

“TOSFED Yıldızını Arıyor”

Petlas, uluslararası otomobil sporları arenasında geleceğin Türk şampiyon adaylarını belirleyen “TOSFED Yıldızını Arıyor” projesine desteğini bu yıl da sürdürüyor. Otomobil sporlarına yeni yetenekler kazandırılması amacıyla ilk elemeleri21-24 Haziran tarihlerinde yapılan etkinliğin ikinci tur elemeleri, 16-19 Ağustos’ta TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Ahmet Candemir

AKO Grup Satış Direktörü

HABER

8

HABER

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren, ülkemiz lastik sektörünün yerli sermayeli lider kuruluşu Petlas, bu yıl 5’inci kez düzenlenen ve Türk otomobil sporları tarihinin ilk yetenek keşfetme projesi olan 'TOSFED Yıldızını Arıyor' etkinliğine, ilk yıldan itibaren verdiği desteği devam ettiriyor. İlk 3 sene bin 200’ü aşkın genç sürücüyü otomobil sporlarıyla tanıştıran projeye, yeteneğine ve kendine inanan 28 yaş ve altı ehliyet sahibi sürücüler katılım sağlayabiliyor.

Türkiye’de iyi pilotların yetiştirilmesine katkıda bulunan ve bu anlamda öncü olan 'TOSFED Yıldızını Arıyor' projesinin elemelerinin ilk fazı, 21-24 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İlk elemelerde en iyi zamanı yapan 20 erkek 5 kadın pilot final elemeleri için seçildi. İkinci fazı 16-19 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. Tüm katılımcıların Fiat Egea yarış otomobilleri kullanarak zamana karşı mücadele ettiği elemelerin ardından, eğitimler ve final elemeleri sonunda en hızlı 40 erkek ve 10 kadın sürücü, hiçbir bedel ödemeden Fiat Egea yarış otomobilleri ile 3 yarışlık "2023 TOSFED Yıldızını Arıyor" final serisinde yarışma imkânı bulacak.

Depremzedelerin konaklama ve katılım bedelleri karşılanıyor

Bu yıl ayrıca, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Afet Bölgesi ilan edilen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Adana, Kilis, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ illerinden başvuracak kişilere yönelik özel bir kategori oluşturuldu. Bu kategoride ilk elemeler için 25, ikinci elemeler için 25 kişi olmak üzere toplam 50 kişilik bir kontenjan ayrıldı. Bu adayların yurt içi ulaşım, konaklama ve katılım bedelleri TOSFED tarafından karşılanıyor.

Yarışma sonunda başarı gösterenlerin önü açılıyor

Türkiye’de öncü olan bir etkinliğin içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Petlas Satış Direktörü Ahmet Candemir, “Petlas olarak Türkiye’de iyi pilotların yetiştirilmesine öncülük eden bu projede yer aldığımız için çok gururluyuz. Çünkü burada yarışma sonunda başarı gösteren tüm pilotların önü açılıyor. Bu bağlamda aslında çok özel ve önemli bir proje olduğunu söyleyebilirim. Umuyorum ki daha çok gencimizi otomobil sporu ile buluşturur ve geleceklerine katkıda bulunuruz” diye konuştu.

HABER

9

HABER

AKO GRUP

Yeni ÜrünleriRaflarda Yerini Aldı

Türkiye’nin zirai alanda sektör lideri Petlas, zirai ürün grup kategorisi için geliştirdiği yeni lastikleri PT FLOT ve PT HAUL’u tanıttı. Ar-Ge alanında sektör lideri olan Petlas’ın tasarladığı yeni nesil lastikler; her geçen gün dayanıklılık ve üstün performansı bir araya getirme konusunda sınırları zorluyor.

PT-Flot

PT-Haul

Esra Ertuğrul Boran

Pazarlama Müdürü

HABER

10

YENİ ÜRÜN

Türkiye lastik sektörünün Ar-Ge lideri Petlas, zirai ürün grubu kategorisinde de en çok tercih edilen marka olma özelliğini taşıyor. İnovasyon ruhunu, zirai ürün grubu için geliştirdiği lastiklere de yansıtan Petlas, bu çalışmaları kapsamında tasarladığı en yeni ürünleri, yüksek taşıma kapasiteli yeni nesil römork lastikleri PT FLOT ve PT HAUL'ü kullanıcılarla buluşturdu.

Çevre dostu kullanım

Zirai grup tarım araçlarında, serpici, tanker ve römorklarda, daha çok yol dışında kullanılmak üzere tasarlanan implement flotation lastiği PT FLOT, geniş taban izi ve optimize edilmiş diş derinliği ile toprağa batmadan ve ekine zarar vermeden aracın hareket etmesini sağlayarak üstün performans sunuyor. Tekstil gövdesi ve radyal çelik kuşağı ile hem asfalt hem de arazide çok amaçlı bir kullanım imkânı sağlayan PT FLOT, geniş oluk açıklıkları ile kendi kendini temizleme özelliği ile de dikkat çekiyor.

Sık olukları ile güvenli sürüş imkânı

Sıklıkla yolda kullanılan zirai araçların arkasına takılan tanker ve römorklarda kullanılmak üzere tasarlanan PT HAUL ise, güçlü topuklar, güçlendirilmiş yanak ve

radyal kuşaklarla yüksek yük altında bile bütünlüğünü koruyor. Özel yönsüz blok deseni ile her türlü zeminde üstün kontrol ve düşük yuvarlanma direnci sağlayan PT HAUL, optimize edilmiş taban izi ve diş derinliği ile asfalt üzerinde üstün performans özelliği ile ön plana çıkıyor. Sık olukları ile ıslak zeminde suyu tahliye ederek lastik ile yol arasındaki teması koruyan PT HAUL, suda kızaklamaya karşı da güven sağlıyor.

“Kullanıcı ve çevre konforu için ürünler geliştiriyoruz.”

Petlas’ın inovasyon stratejisinin temelinde, tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarını öngörme ve karşılama kararlılığının yattığını vurgulayan Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran , “Zirai alanda kullanıcıların ihtiyaçlarını en üstün performansla karşılarken çevrenin dokusuna da zarar vermeyecek ürünler üretmeye devam ediyoruz. PT HAUL ve PT-FLOT implement flotation lastiklerimiz de bu ürünlerden... Toprağa ve ekine zarar vermeden ekim ve hasat yapmayı sağlayan lastiklerimiz; radyal yapısıyla performans ve yakıt tasarrufunun yanı sıra, sürüş yumuşaklığı ve konforunda da artış sağlıyor.” dedi.

HABER

11

YENİ ÜRÜN

Petlas, SUV araçlar için tasarladığı yeni EXPLERO H/T PT431 desen grubuna ait 21 inç ve 22 inç lastiklerini piyasaya sürdü. Bu lastikler, yaz şartlarına uygun olarak yol kullanımı için özel olarak geliştirildi.

Petlas kurulduğu günden bu yana her yıl yaptığı düzenli yatırımlarla geliştirdiği yeni ürünleriyle kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak geliştirilen ve otomobil segmentinde ustalık seviyesi olarak tanımlanabilecek 21 inç ve 22 inç lastiklerle Petlas üst düzey Ar-Ge gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Petlas'ın makine ve ekipman kadar bilgi birikimi ve Ar-Ge’ye yaptığı yatırımların bir sonucu olarak görülen bu lastikler "Y" hız indeksine sahip ve tam silikalı sırt karışımıyla yüksek hızlarda üstün performans sunuyor. Geniş olukları, mükemmel su tahliyesi sağlayarak ıslak zeminde yol tutuşun en üst düzeyde olmasını sağlıyor.

Üstün performans için geliştirildi

Özellikle son dönem tüm dünyada gelişmekte olan SUV segmenti için geliştirilen bu yeni seri lastiklerde özel malzemelerin kullanıldığı topuk bölgesi, direnci artırarak güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Ayrıca, özel çelik telli kuşak ve aramid katman yapısı sayesinde, direksiyon tepkisini en iyi şekilde karşılıyor. Özel tasarım omuz blokları, sırt karışımı ve yanak yapısı ile üstün viraj alma yeteneği ile hassas sürüş performansı sağlıyor. Bu lastiklerin özel sırt karışımı, frenleme sırasında sürücüye güven verirken, hafifletilmiş yapısı yakıt tüketimini azaltarak çevreye daha duyarlı bir seçenek sunuyor. Ayrıca, özel desen tasarımı sayesinde en üst düzeyde konfor ve sessizlik sağlıyor.

Petlas'ın yenilikçi ürünleri ile yeteneklerini en üst seviyeye taşıdığına değinen Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran: "Petlas'ın lastik sektöründe geldiği konumu bir kez daha kanıtlayan yeni nesil 21 inç ve 22 inç lastikler, SUV araç sahiplerine yüksek performans, güvenlik, konfor ve çevresel duyarlılık sunarak mükemmel bir sürüş deneyimi sağlamayı hedefliyor" dedi.

Boran, bu kapsamda geliştirilen lastiklerin 275/45 R21, 295/35 R21 ve 275/40 R22 ebatlarında seriye verildiğini sözlerine ekledi.

SUV Segmentinde de İddialı

Petlas’tan Yeni Nesil

21 ve 22 inç Lastikler

HABER

12

YENİ ÜRÜN

NATO Orduları İçin

Jant Üretecek

AKO Jant

AKO Grup bünyesinde yer alan AKO Jant, savunma sanayiine yönelik yenilikçi jantlarıyla Hollandalı Broshuis firmasının tek jant tedarikçisi oldu. ABD, Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi birçok NATO üyesi orduya tank ve askeri araç taşıyıcı treyler üreten firmaya yıllık 20 binden fazla jant temin edecek.

HABER

14

HABER

AKO Grup bünyesinde yer alan AKO Jant, Türkiye'de üretilen askeri kara araçları için sunduğu yenilikçi jantlarının ardından Hollandalı tank ve askeri araç taşıyıcı treyler üreticisi Broshuis ile tek jant tedarikçisi olarak anlaşma imzaladı. ABD, Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi birçok NATO üyesi orduya yıllık 20 binden fazla jant teslim edilecek.

AKO Jant'ın üretim yetkinliğinin uluslararası alanda tescili niteliğindeki anlaşma kapsamında tank, ve askeri araç taşıyıcı treyler üreten firmaya, NATO askeri standartlarında kızılötesi radarlara yakalanmayan özellikte jantlar üretilecek.

Savunma sanayiine yönelik ürettiği nitelikli ürünlerle dikkat çeken AKO Grup, bünyesindeki Petlas'ın geliştirdiği milli savunma sanayi projelerine yönelik özel lastiklerinin yanı sıra AKO Jant fabrikasında askeri kara araçlarına yönelik üstün teknolojili, radara yakalanmayan özellikli jantları da üretiyor. Bu kapsamda Petlas ve AKO Jant'ın birliği içinde ürettiği taktik tekerlekli zırhlı araçlar için Runflat seti askeri kara araçlarının beka yeteneğine büyük katkılar sağlamıştı. AKO Jant, ürettiği nitelikli ve üstün teknolojili jantlar, yerli ve uluslararası askeri tank ve kara araç taşıyıcı üreticileri tarafından da ilk tercih edilen markalar arasında yer alıyor.

Dünyanın önde gelen orduları yerli jant kullanacak

Dünyanın önde gelen NATO askeri ordularına tank taşıyıcı lowbed treyler üreten Hollandalı Broshuis ile yapılan anlaşma kapsamında yıllık 20 binden fazla adette jant, Ankara Temelli'de bulunan AKO Jant fabrikalarında üretilerek aralarında ABD, Almanya, Hollanda ve Danimarka'nın da yer aldığı dünyanın en büyük NATO ordularının kullanımına sunulacak. NATO askeri standartlarında üretilen ve radara yakalanmayan özellikteki jantlar için AKO Jant tek tedarikçi olarak hizmet verecek.

Sağlanan bu nitelikli ihracat başarısına yönelik açıklamalarda bulunan AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Özcan, "Son yıllarda önemi gittikçe artan askeri alandaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bu sektöre yönelik üretimlerimizle önemli başarılar elde ettik. Petlas markamızla Türkiye'nin yerli ve milli projelerinin neredeyse tamamına yönelik askeri lastikleri biz ürettik. SİHA'lar, Kızılelma, Milli Muharip Uçak Kaan, Atak ve Gökbey helikopteri, Hürjet, Hürkuş ve adını saymakla bitiremeyeceğimiz birçok askeri kara aracına yönelik lastik, jant ve runflat seti üretip teslim ettik. Şimdi ise bu başarımızı uluslararası alana taşımanın gururunu yaşıyoruz. Ürettiğimiz özel nitelikli jantlarla Hollandalı askeri tank taşıyıcı treyler üreticisi Broshuis tarafından tek jant tedarikçi seçildik" dedi.

“Nitelikli jant üretimimizle özel projelere destek oluyoruz”

Ar-Ge çalışmalarından üretimin her aşamasına kadar yüzde yüz yerli olarak üretilen jantların NATO'nun dünyadaki en büyük ordularınca kullanılacak olmasının bir devrim niteliğinde olduğuna değinen Abdulkadir Özcan , sözlerini şöyle sürdürdü. "AKO Jant fabrikamızda NATO standardında radara yakalanmayan nitelikte ürettiğimiz jantlar bizim üretim anlayışımızın ne kadar esnek olduğuna işaret ediyor. Bu çok özel projeleri nitelikli jant üretimlerimizle destekleyebiliyoruz. Yüzde yüz yerli olan AKO Jant firmamızın, bu tip uluslararası ve nitelikli projelerle büyümesini hedefliyoruz.”

AKO Grup, bünyesindeki Petlas, AKO Jant ve AKO Akü markaları ile Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde savunma sanayiinin ihtiyaç duyduğu lastik, jant ve akü üretimini gerçekleştiriyor. Şirketlerindeki üretiminin yarıya yakınını da ihraç ederek tüm dünyada adından söz ettiriyor. Bunun yanı sıra milli teknoloji ile geliştirilen en yeni insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, yerli İHA ve SİHA'lar, Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, TB3, TAİ Hürkuş, Milli Muharip Uçak, Anka, Aksungur, Atak, FNSS 4×4 STA, ÖMTTZA ve BMC Tulga’da da stratejik yerlileşme hedefine katkı sağlıyor. Petlas’ın geliştirdiği askeri lastikler birçok marka tarafından orijinal ekipman lastikleri ve AKO Jant’ın ürettiği jantlar ise birçok askeri kara aracında orijinal ekipman jantları olarak tercih ediliyor.

HABER

15

HABER

ÇalışanlarımızınDoğum Günü Anısına

Ağaç Dikiyoruz

AKO Grup, çalışanlarının doğum günlerinde adlarına özel anı ağaçları dikerek uzun ömür ve esenlik dileklerini somutlaştırıyor. Her bir çalışanın doğum günü sabahında mailine gönderilen tebrik kartıyla "Doğum gününüz anısına, Petlas fabrikamızın çevresi ve Kırşehir'i yeşillendirmek, yarınlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sizin adınıza bir ağaç diktik. Yeni yaşınız kutlu, varlığınız yarınlara nefes olsun" mesajı paylaşılıyor.

Çalışanları adına ağaç dikerek çevresel sürdürülebilirlik adına bir farkındalık yaratmayı hedefleyen AKO Grup, bu proje ile çalışanlar nezdinde çevre duyarlılığını da pekiştirmeyi hedefliyor.

Esra Ertuğrul Boran

Pazarlama Müdürü

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

HABER

16

Dünya Çevre Günü’nde

Yeni Fidanlar Diktik

Petlas ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kırşehir İl Müdürlüğü birliğiyle "Doğayı Korumak Elimizde” sloganı ile Çevre Koruma Haftası’nda düzenlenen ağaç dikme etkinliğinde bir araya geldi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara’nın katılmış olduğu bu etkinlikte Petlas çevre gönüllüleri ve 4. sınıf ilkokul öğrencileri ile fidan dikimi gerçekleştirildi.

Yeşil bir geleceğin, genç ellerle yeşeren tohumlarda saklı olduğu bilinciyle dikilen fidanlarla Dünya Çevre Günü'nü kutlayan Petlas, daha yeşil bir dünya için sürdürülebilirlik çalışmalarını sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

“Milyon Kadına Mentor Programı”, 15-25 yaş aralığındaki kadın mühendisler veya mühendis adaylarını alanında tecrübe sahibi mentorlerle dijital platformda bir araya getiren ve mentilerin kariyer hedeflerini destekleyen bir mentorluk programıdır. Şirketimizden Mentor olarak programa katılan iki isimle, süreç hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

AKO Grup

Milyon Kadına Mentor Projesi’ne Desteği Sürdürüyor

Programa katılmaktaki hedef ve motivasyonunuz nedir?

Özellikle mühendislik okumak isteyen genç kızlarımıza, kariyer hedefleri doğrultusunda yardımcı olmak, onlara tecrübelerimle bir nebze yol göstermek, neler başarabileceği ile ilgili hayallerine ışık tutabilmek.

Üniversitede mühendislik eğitimi alırken kariyer hayatımı nasıl yönlendirmem gerektiği konusunda zorlandığım, belirsizliğe düştüğüm anlar olmuştu.Bundan dolayı üniversitede özellikle mühendislik okuyan genç meslektaşlarımıza destek olmak onlara tecrübelerimden bahsederek gerek kişisel gerek mesleki alanda gelişimlerine katkıda bulunmak çok heyecan verici.

Sizin için mentorluk süreci nasıl ilerledi?

Benim için mentorluk süreci iki aşamalı oldu diyebilirim. Mentimle eşleşmeden önce kendi kişisel gelişimime de katkısı olan Bin Yaprak üzerinden kişisel gelişim, kariyer yolculuğu ve mentorluk hakkında yazılan yazıları ve etkinlikleri takip ederek katılımlarda bulundum.

Mentimle eşleşme tamamlandıktan sonra ise her ay karşılıklı belirlediğimiz saatlerde online görüşmeler yaparak birbirimizi tanımaya merak

ettiğimiz konuları birbirimize anlatarak karşılıklı fikir dayanışması içerisine girmeye başladık. Temmuz ayında başlayacak olan staj serüveni şu anda görüşmelerimizdeki ana konu. Ona geçmiş staj tecrübelerimden bahsederek nasıl verimli bir staj süresi geçireceği konusunda deneyimlerimi aktarıyor heyecanının biraz da olsa yatışmasında faydalı olmaya çalışıyorum.

İş yoğunluğu içinde mentorluk süreci yorucu oluyor mu?

Tabii ki yorucu bir süreç ancak mentimin gözlerindeki ışığı ve heyecanı görmek, ona faydamın dokunuğunu bilmek bütün yorgunluğumu alıyor.

Programla ilgili başka eklemek istedikleriniz var mı?

Mentimle çok keyifli ve birbirimizin karşılıklı olarak kişisel gelişimini destekleyici bir süreç geçiriyoruz. Bu programın bir parçası olduğum için çok gurur duyuyorum.

Duygu Hadımlıoğlu

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

HABER

18

Programa katılmaya nasıl karar verdiniz?

Deneyimlerin ve bilgilerin paylaşıldıkça değerli olduğuna inanan biriyim. Bu programa katılmaktaki amacım da çalışma hayatımdaki deneyim ve bilgilerimi genç meslektaşlarımızla paylaşarak onlara destek olmak ve rehberlik etmek.

Eşleşmiş olduğum mentimin aklındaki soruları gidermek, kariyer gelişimine birlikte yön vermek, gelişimini sağlaması için kaynaklar sunmak ve belirlediğimi hedeflere ulaşmasında stratejiler geliştirmek benim için oldukça önemli ve gurur verici.

Mentorluk sürecinizden bahsedebilir misiniz?

İlk adım olarak mentimin hedeflerini ve ihtiyaçlarını anlamak için kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşme ile onun güçlü ve zayıf yönlerini, kariyer hedeflerini ve beklentilerini anladım ve sonrasında mentimin ihtiyaçlarına uygun bir mentorluk programı oluşturdum.

Sürecin devamında da düzenli olarak toplantılar düzenledik ve iletişim halinde kaldık. Bu toplantılarda mentimin ilerlemesini değerlendirdik, karşılaştığı zorlukları ele aldık ve stratejiler geliştirdik. Ayrıca; kariyer planlaması, beceri geliştirme, oluşturma ve öz güven gibi konularda mentime rehberlik sağladım. Mentimin kendine güvenini artırmak ve potansiyelini keşfetmek için teşvik edici geribildirimler verdim ve gelişimini desteklemek için kaynaklar paylaştım.

İş yoğunluğu içinde mentorluk süreci yorucu oluyor mu?

Mentorluk süreci benim için öğretici bir süreç oldu. Ekstra sorumluluklar gerektirebilir ancak bu sorumlulukları rahatlıkla göğüsleyebilecek bir karaktere sahip olduğumu düşünüyorum. Mentorluk sürecinin yorucu olmasını önlemek için bazı stratejiler kullanılabilir.

Önceliklerin belirlenmesi ve zaman yönetimi becerilerinin kullanılması önemlidir. İş yoğunluğunu hafifletebilmek için, mentor ve menti arasında düzenli ve etkili iletişim kanalları kurulmalıdır. İş yoğunluğu durumunda, beklentileri netleştirmek, sınırları belirlemek ve birliği içinde çözümler bulmak ve geri dönüş önemlidir. Olumlu bir geri dönüş benim için tatmin edici olur.

Programla ilgili başka eklemek istedikleriniz var mı?

İlk olarak, mentorluk programının katılımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu belirtmek isterim. Bir menti olarak bir mentorla çalışmak, deneyimlerinden yararlanmak ve bilgilerini paylaşmak, kariyer hedeflerinize yönelik rehberlik almak için harika bir fırsat sunabilir. Bu süreçte, mentorunuzun deneyimi ve perspektifinden faydalanarak kendi potansiyelinizi keşfedebilir ve gelişebilirsiniz.

Ayrıca, mentorluk programının birçok faydası olduğunu vurgulamak istiyorum. Bunlar arasında daha iyi bir oluşturma fırsatı, mesleki ve kişisel gelişim için destek, sorunları ele alma ve farklı bakış açılarıyla karşılaşma gibi unsurlar yer alabilir. Ayrıca mentorluk programı, kadınların dünyasında liderlik rollerini üstlenmelerini teşvik etmek ve onları güçlendirmek için önemli bir adımdır.

Son olarak, mentorunuzla düzenli olarak iletişim kurmak, sorular sormak, hedeflerinizi paylaşmak ve geribildirimleri içtenlikle dinlemek, mentorluk sürecinin en verimli şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Burcu Yücel

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Petlas, Lastik Sektöründe

Her Alanda Yükselişte

Türkiye’nin yerli sermayeli lider lastik üreticisi Petlas, bu konumunu satış cirolarını yükselterek de sürdürüyor. Doğrudan satış rakamlarına göre yapılan Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune 500 sıralamasında Türkiye’nin en büyük 108’inci şirketi olmayı başardı.

Bünyesinde binek araçlardan kamyonlara, otobüslerden yarış araçlarına, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara,