SAYI 73 | KASIM 2023

Petlas’ın Yenİ NesİlKış Lastİklerİ Snowmaster 2 ve SnowMaster 2 Sport Bayİlere Tanıtıldı

ISO 500’de 73. Sıradan 68. Sıraya Yükseldik

Petlas, “Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması”nda Üçüncü Sırada

Petlas Türkiye’nin En Büyük 68’nci Sanayi Kuruluşu

BAŞLARKEN

BAŞLARKEN

S. Safa ÖZCAN

Yönetim Kurulu Üyesi

Merhaba

Merhaba

Bir yılın daha sonuna yaklaşırken AKO Grup ve markaları olarak farklı sektörlerden birçok kurum ve kuruluşun da dahil olduğu farklı platformlardaki başarı sıralamalarımızı yükseltmeye devam ettiğimiz bir dönemdeyiz.

Petlas olarak İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırması’nda 5 sıra birden yükselerek 68’inci sırada yerimizi aldık. 2022 yılı üretimden net satış rakamları 12 milyar 300 milyon TL düzeyinde gerçekleşen Petlas markamız, sektörün cirosal olarak en fazla büyüyen markası oldu. Bu başarının arkasında, sürekli yenilikçi bir yaklaşım, sarsılmaz bir azim ve tüm Petlas ailesinin özverili çalışmaları bulunuyor. 

Petlas markamızla, ekonomi dergisi Capital tarafından gerçekleştirilen, en büyük 500 özel şirketin sıralandığı Capital 500 2022 sıralamasında bir önceki yıla göre 16 basamak birden yükselerek, 133’üncü sırada yer aldık.

Bizleri gururlandıran bir diğer gelişme de Uludağ Otomotiv İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen “İhracatın Şampiyonları” ödül töreninde Petlas olarak Altın İhracatçı, AKO Grup olarak da Gümüş İhracatçı ödülünü almamız oldu. Bugüne kadar 130’dan fazla ülkeye lastiklerimizi ihraç ettiğimiz Petlas markamızla, 2022 yılı toplam ihracatımız 333 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu sene de Türkiye’den en fazla ülkeye ihracat yapan lastik markası olduk.

Petlas’ın yurt dışındaki başarısı elbette Ar-Ge’miz tarafından geliştirilen yeni nesil ürünlerle pazarda da artarak sürmeye devam ediyor. Eylül ayında sürücülerin kışın zorlu şartlarında güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak amacıyla geliştirdiğimiz yeni nesil kış lastiklerimizi bayilerimize tanıttık. Bayilerimizin lastiklerin performansını lastik test pistimizde bizzat deneyimledikleri etkinlikten heyecanla ayrıldıklarına tanık olduk. Petlas Snowmaster 2 ve Petlas Snowmaster 2 Sport lastiklerimiz raflarda yerlerini aldı ve kullanıcılarla buluştu.

Yenilikçi adımlarımızla ürün geliştirmenin yanı sıra inovatif teknoloji yolculuğumuzu IAA Mobility Fuarı’nda da gösterdik. Türkiye’den fuara katılan tek lastik firması olarak, en yeni kış lastiklerimizi ziyaretçilerimiz ile buluşturduk. Petlas’ın yanı sıra Turbo Akü markamızla da Moskova’da gerçekleşen MIMS Otomotiv Fuarı’ndaydık. Yüksek kalite standartlarımız ve müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımız ile sektör profesyonelleri ile bir araya geldik.

Tüm bu gelişmelerin yanında, Petlas fabrikalarımızda gerçekleştirdiğimiz kan bağışı etkinlikleri ile birlikte hayat olmaya, düzenlediğimiz Liderlik Çalıştayı ile çalışanlarımıza değer katmaya, Genç Yıldızlar Staj Programı ile birlikte gençlerin kariyerlerinde bir umut ışığı olmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Projesi gerçekleştiren firmalar sıralaması olan Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nda 3’üncü sırada yer almamız bizleri bir kez daha gururlandırdı. Ayrıca Turkish Time tarafından yapılan aynı araştırmaya göre Petlas markamızla Lastik-Plastik-Kauçuk sektörlerinde Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan firması olduk.

Bu başarıların hepsinde emeği geçen tüm Petlas yöneticilerine ve ekip arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

EDİTÖRDEN

Esra Ertuğrul Boran

AKO Grup Pazarlama Müdürü

Merhaba

/akogrup /petlas /turboaku

AKO Haber dergimizin yeni sayısında; markalarımızın göğsümüzü kabartan başarı haberleri, bayi ürün lansman toplantımız, bayilerimizin Kıbrıs seyahati, son dönem şirketlerimizde gerçekleştirilen eğitimler, toplantılar ve bir çok yenilikle yine karşınızdayız.

Bu yıl başında daha dinamik ve kullanıcı dostu tarzıyla sizlerle buluşturduğumuz Petlas websitemizin ardından geçen aylarda yenilenen Starmaxx ve AKO Grup websitelerimizi de  sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni Starmaxx websitesimizin daha modern çizgisini beğeneceğinizi umuyoruz. AKO Grup websitemizde faaliyet alanlarımızdan sürdürülebilirliğe, basın medya merkezimizden tüm güncel ilanlarımızın yer aldığı kariyer sayfasına kadar merak ettiğiniz her şeye çok daha hızlı erişebilecek, şirketimizde dair yeniliklerden daha hızlı haberdar olabileceksiniz.

Bu sayıda en ilginizi çekiceğine inandığımız haberlerden biri zorlu kış şartları için geliştirdiğimiz yeni nesil kış lastiklerimiz SnowMaster 2 ve SnowMaster 2 Sport’u 5-7 Eylül tarihlerinde Petlas Fabrikamızda bayilerimize tanıttığımızın yer aldığı kapak haberi. Markamızın önümüzdeki dönemde Ar-Ge, Satış ve Pazarlama başlıklarında hayata geçireceği yenilikçi projeleri bayilerimizle paylaştığımız değişim temalı toplantıda, dış katılımcılardan motor sporları duayeni Serdar Bostancı’nın Petlas ile devam eden ralli lastiği yolculuğu ve Prof Dr. Emre Alkin’in Enflasyonist Ortamda Şirket Yönetimi başlıklı eğitimi yoğun ilgi gören oturumlar arasındaydı.

Fabrika gezisinin ardından, 1 milyondan fazla lastiğin el değmeden depolanmasını sağlayan yeni akıllı depomuzu ziyaret eden bayilerimizin programı, lansman lastiklerinin performansının Petlas’a ait olan “Türkiye’nin ilk ve tek akredite lastik test pisti”nde denenmesiyle son buldu.

Bizleri heycanlandıran bir diğer haber de yaz sonu gerçekleştirdiğimiz ve yeni kararlara imza attığımız AKO Grup Sürdürülebilirlik Komitesi Yıllık Toplantısı. Grup bünyemizde yer alan markalarımızın bir yıl boyunca; Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Geri Dönüşüm, Geri Kazanım, Su ve Atık Yönetimi, Ağaçlandırma ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk başlıklarındaki çalışmalarını üyelerle paylaştıkları toplantıda 2023 yılı karbon ayak izi azaltma hedeflerimizi gerçekleştirme konusunda başarıyla ilerlediğimizi görmek de bizleri ayrıca mutlu etti.

Bu sayımızda desteklerimizi devam ettirdiğimiz Milyon Kadına Mentor Programı çerçevesinde programa üye mentilere gönüllü olarak mentörlük yapan çalışanlarımızın programla ilgili yorumlarının yer aldığı röportajları da bulacaksınız.

Fabrikalarımızdaki son gelişmeler, çalışanlarımızın uzmanlıklarını bizlerle paylaştığı köşe yazıları, bayi röportajları ve birbirinden dolu yaşam sayfaları ile sizleri baş başa bırakıyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Bir sonraki sayımızda görüşmez üzere. 

Yayın Sahibi

Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik San. ve Tic. adına Sabri Özcan

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Alper Şahin

Yönetim Yeri

AKO Kule, Söğütözü Mah. 2178. Cad. No: 6/15 Çankaya/AnkaraT: 0312 309 30 30 F: 0312 312 28 96 [email protected]

İçerik, Fotoğraf, Yayına Hazırlık,

Baskı, Dağıtım

www.reta.co

Yayın Türü ve Periyodu

Yaygın, Süreli Yayın

Yayın Şekli:

Üç aylık, Türkçe

Basım Tarihi

KASIM 2023

Baskı Adresi

Desen Basım Yayın ve Tanıtım Hiz. Ltd. Şti. Kırkkonaklar Mah. 381. Cad.No: 5/A Çankaya/AnkaraT: 0312 496 43 43 Sertifika No: 51449

AKO HABER dergisi Abdulkadir Özcan Otomotiv ve Lastik San. Tic. A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır. Derginin isim ve yayın hakkı Abdulkadir Özcan adına Sabri Özcan’a aittir. Dergide yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz. Reklam sayfalarının içeriği ve markalar konusunda sorumluluk reklam verene aittir. AKO Haber, AKO’nun ücretsiz yayınıdır. Parayla satılamaz.

QR kodu okutarak Online dergi

içeriğine ulaşabilirsiniz.

HABER

Kasım’23

İÇİNDEKİLER

HABER

PETLAS, “TÜRKiYE AR-GE 250 ARAŞTIRMASI”NDA

ÜÇÜNCÜ SIRADA

7

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

AKO Grup Sürdürülebilirlik komİtesİ yıllık toplantısı gerçekleştİ

14

KAPAK

Zorlu Koşullarda Güvenlİ Seyahat İçİn Petlas 2023 Kış Lastİklerİ Tanıtıldı

18

ŞEHİR

İç Anadolu’nun Zengİn Mİrasına Bİr Bakış,

Yozgat

72

YURTDIŞI

UGANDA

68

Petlas Türkiye'nin En Büyük 68'inci Sanayi Kuruluşu .................................. 4

Petlas Altın İhracatçı Ödülünün Sahibi Oldu ............................................................. 6

AKO Grup Web Sitesi Yenilenen Yüzüyle Yayında! ......................................... 8

Starmaxx'ın Yeni Web Sitesi Dünya'ya Açılan Yüzümüz ........................ 8

AKO Grup, 2. Liderlik Çalıştayı Şeflerin Katılımıyla

Gerçekleşti ........................................................................................................................................................................ 10

Petlas, Capital 500'de 16 Sıra Birden Yükseldi ....................................................... 12

AKO Grup Milyon Kadına Mentor Projesi'ne

Desteği Sürdürüyor ............................................................................................................................................ 16

AKO Grup Bayileri Kıbrıs Seyahatinde ................................................................................ 22

Genç Yıldızlar Programı Tamamlandı! .................................................................................. 24

AKO Grup'tan Yenilikçi Bir Adım Daha ............................................................................... 25

Kurum İçi İletişimde İnsan Kaynakları'nın

Vazgeçilmez Rolü .................................................................................................................................................. 26

Agrotec 2023 26. Uluslararası Tarım Fuarı'nda

Petlas Rüzgârı ............................................................................................................................................................. 28

Cansa Tarım Makineleri ................................................................................................................................ 30

Bursa Tarım Fuarı .................................................................................................................................................. 31

Tarımda Dar (İnce) Lastik Kullanımı ........................................................................................ 32

Çatışma ve Müzakere Eğitimleri Devam Ediyor ................................................... 34

Turbo Akü MIMS Otomotiv Moskova'da

Ziyaretçileri Karşıladı ....................................................................................................................................... 36

Proje Yönetim Eğitimiyle Kariyerlerinde

Yeni Bir Adım Attılar ....................................................................................................................................... 38

Proje Yönetim Eğitimi Tamamlandı .......................................................................................... 38

Petlas İnovatif Teknoloji Yolculuğunu

IAA Mobility Fuarında da Sürdürdü ......................................................................................... 39

İş Makinesi Lastiklerinde Yıldız (*) İşaretlemesi.................................................... 40

Ahi Evran Üniversitesi Paydaş Toplantısı ......................................................................... 44

Esnaf ve İş Dünyası Buluşması Tamamlandı .............................................................. 45

Petlas'da Ödül Töreni: İnovasyon ................................................................................................. 46

Petlas Fabrikası Ziyaretçileri Ağırladı .................................................................................... 47

Değişen Standartlara Uyum Eğitimi Gerçekleştirildi .................................... 48

İş Güvenliği Daima İlk Planda ............................................................................................................. 49

Petlas, Proses Emniyet Sempozyumu'nda ................................................................... 50

Kan Bağışları Hayat Olmaya Devam Ediyor ................................................................ 51

Uluslararası Çankırı Tuz Festivalinde

Sumitomo Rubber AKO Rüzgarı Esti .................................................................................... 52

Falken "Sportif Sürüş Deneyimi" Sunan

Yeni Uhp Dört Mevsim Lastiklerini Tanıttı....................................................................... 54

Falken'in Elektrikli Araçlar için Geliştirdiği

Yeni e.ZIEX Türkiye Fabrikasından Yola Çıktı ............................................................ 56

Dunlop SP SPORT MAXX060 Deseni LEXUS RZ'nin

Tüm Araçları için Fabrika Orijinal Ekipman Lastiği Oldu ........................ 58

Dunlop, SUV Araçlara Özel

Yeni GRANDTREK PT5 Desenini Tanıttı ............................................................................. 59

25 Yıllık Audi TT Efsanesi 2023 Yılı ile Son Buluyor ...................................... 74

1967 Ford Mustang: Amerikan Rüyasının Klasik İfadesi .......................... 75

Ege ve Akdeniz'in Buluştuğu Cennet Datça............................................................... 76

Taptuk Emre: Türk Tasavvufu'nun Gizemli Dervişi............................................ 78

Antifriz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? ............................................................................................. 79

Rodos Kuşatması: Osmanlı İmparatorluğu'nun Zirvesi ............................ 80

En Büyük 68’inci Sanayi Kuruluşu

Petlas Türkiye’nin

İstanbul Sanayi Odası’nın (ISO500) hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırması’nın sonuçlarına göre Petlas, lastik sektörünün en fazla büyüyen markası olarak 68’inci sırada yerini aldı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen ‘’Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022’’ araştırma sonuçları açıklandı. Türkiye’de üretim yapan büyük üreticilerin yer alması nedeniyle lastik sektörü için de oldukça önemli bir gösterge olan araştırmada, AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren Petlas, 68’nci sıraya yükseldi. Sektöründe en fazla ciro artışı sağlayan üretici olan Petlas, 5 sıra birden yükselerek lastik sektörünün en çok büyüyen şirketi oldu. 2022 yılı üretimden net satışları 12 milyar 300 milyon TL düzeyinde gerçekleşen Petlas, istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

“Türkiye'nin dünya sanayisindeki yerini daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz.”

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 sonuçlarını değerlendiren Petlas Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan, “Petlas olarak Türkiye sanayisine değer katmanın, üretimin ve ihracatın merkezi olmanın gururunu yaşıyoruz. İstanbul Sanayi Odası’nın bu kıymetli çalışmasında geçen yıldan bu yana 5 sıra yükselerek 68’nci sıraya gelmemiz, sadece sektörümüzde değil, Türk sanayisi için de büyük bir başarı. Bu başarının arkasında, sürekli yenilikçi bir yaklaşım, sarsılmaz bir azim ve tüm Petlas ailesinin özverili çalışmaları bulunuyor. Yeni yatırımlarımız ve yenilikçi ürünlerimiz ile gelecekte de bu ivmemizi sürdürerek Türkiye'nin dünya sanayisindeki yerini daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

HABER

4

HABER

İZ BIRAKMAYA DEVAM EDİYORUZ! ISO 500’de 73’üncü sıradan 68’inci sıraya yükseldik.

HABER

5

HABER

Petlas, Altın İhracatçı

Ödülünün Sahibi Oldu

AKO Grup ve Petlas’ı temsilen ödüllerAlp Hatay’a takdim edildi.

Uludağ Otomotiv İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen “İhracatın Şampiyonları” ödül töreninde AKO Grup Gümüş İhracatçı ödülü alırken, Petlas Altın İhracatçı ödülünün sahibi oldu.

TIM1000 Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı Araştırması’nda Petlas, 2022 yılında 120 ülkeye 333 milyon dolarlık ihracatla genel sıralamada 67, lastik kategorisinde 1’inciliği üstlenerek

Altın İhracatçı ödülünü alırken AKO Grup, bünyesindeki diğer markalarla 2022 yılındaki başarılı performansıyla Gümüş İhracatçı ödülünü aldı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde otomotiv endüstrisinde 2022 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren kuruluşlar ödüllendirildi. En fazla ihracat yapan ilk 110 firmaya platin, altın, gümüş ve bronz kategorilerinde ödül verildi. Kendi geliştirdiği yüksek teknolojili ürünlerle dünya pazarında büyük ilgi gören Petlas, İhracatın Şampiyonları listesinde 10’unculuğu üstlenerek lastik sektöründe ihracat şampiyonu oldu. Düzenli olarak 120'den fazla ülkeye lastiklerini ihraç eden Petlas, 2022 yılı toplam ihracatı 333 milyon dolar olarak gerçekleşti. AKO Grup ve Petlas’ı temsilen ödüller Alp Hatay’a takdim edildi.

Petlas, Altın İhracatçı Ödülü

AKO Grup, Gümüş İhracatçı Ödülü

HABER

6

HABER

Üçüncü Sırada

Petlas,

“Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması”nda

Ar-Ge gücümüzle sektörü domine etmeye devam ediyoruz.

Petlas, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Projesi gerçekleştiren firmalar sıralaması olan “Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması”nda 3’üncü sırada yer aldı.

Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime’ın bu yıl 10’uncusunu gerçekleştirdiği “Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması” açıklandı. AKO Grup çatısı altında hizmet vermeye başladığı 2005 yılından bu yana gerçekleştirilen 630 milyon dolar yatırımla Türkiye’nin lastik sektöründe adından söz ettiren Petlas, 2010 yılında kurduğu Ar-Ge laboratuvarıyla alanında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Son olarak Petlas, Türkiye’nin en fazla proje geliştiren firmaları sıralamasında yıllık 325 Ar-Ge projesi ile 3. sıranın sahibi oldu. Yıllık Ar-Ge harcamaları sıralamasında ise 70 milyon 955 bin TL Ar-Ge harcamasıyla ile 65’inci sıradayerini aldı.

2013 yılından bu yana Türkiye'deki Ar-Ge harcamalarının ölçümleyen araştırmaya göre, ilk 500 firmanın Ar-Ge harcaması yaklaşık 52 milyar 958 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sıralamalarda hep yükselişte

Petlas, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı ve geçtiğimiz günlerde açıklanan “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşları” sıralamasında da 68'inci sırada yer aldı. Sektöründe en fazla ciro artışı sağlayan üretici olan ve 2022 yılı üretimden net satışları 12 milyar 300 milyon TL düzeyinde gerçekleşen Petlas, Türkiye'de üretim yapanbüyük üreticilerin yer aldığı listede 5 sıra birden yükselerek lastik sektörünün en çok büyüyen şirketi oldu.

Petlas ayrıca, TİM 1000 Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması’nda genel sıralamada 67’nci, sektör sıralamasında ilk sırayı üstlenerek lastik sektöründe ihracat şampiyonu oldu.

Bu sene 17’ncisi yayınlanan, bağımsız marka değerleme ve strateji kuruluşu Brand Finance’in 2500 Türk Markası arasından seçtiği “Türkiye'nin En Değerli 100 Markası” araştırmasında Petlas 66’ncı sıradan 62’nci sıraya yükselerek sektörün en çok değer kazanan markası oldu.

“Ar-Ge gücümüzle rekabet artıran ürünler geliştireceğiz.”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız , “Petlas olarak inovasyon ve gelişime verdiğimiz önceliği Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nda elde ettiğimiz bu başarıyla bir kez daha kanıtlamış olduk. 325 proje ile üçüncü sırada yer almanın gururunu yaşıyoruz. Bu başarının arkasında, işini tutkuyla yapan mühendislerimiz, değerli Ar-Ge ekibimiz ve tüm Petlas çalışanlarının azmi bulunuyor. Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunmayı hedefleyen bir şirket olarak, Ar-Ge çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyarak ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet artıran ürünler geliştirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

HABER

7

HABER

Starmaxx’ın Yeni Web Sitesi

AKO Grup Web Sitesi

Dünya’ya Açılan Yüzümüz

Yenilenen Yüzüyle Yayında!

Ziyaretçilerimizle nasıl iletişim kurduğumuza önem veriyoruz. Online dünyadaki yüzümüz yenilendi. Daha dinamik ve kullanıcı dostu bir tasarımla kullanıcıları karşılayan starmaxx.com.tr adresinde, herkesin kolaylıkla aracına en uygun lastiği bulabileceği bir arayüz tasarladık. Araca veya ebada göre arama yapan ziyaretçilerimiz ayrıca katalogdan kendi taramalarını da gerçekleştirebiliyor.

“Lastik Bul” sekmesinin yanında “Bayi Bul” sekmesi ile birlikte, şehir ve ilçe seçen ziyaretçilerimiz kendilerine en yakın bayiyi haritada, gerçek zamanlı olarak bulabilecekler.

Web sitemiz en son kampanyalar ve en yeni ürünlerle devamlı güncellenecek.

5 büyük ölçekli fabrika, 30'un üzerinde marka, 1.200'e yakın bayi ağı ile Türkiye’nin üreten gücü olan AKO Grup olarak yenilenen yüzümüzle online dünyadayız.

Yenilenen web sitemizde sürdürülebilirlik adına tüm çalışmalarımızı tek bir sayfada topladık. Ayrıca kariyerine AKO Grup bünyesinde devam etmek isteyen ziyaretçilerimiz, kariyer.akogrup.com.tr adresinden açık ilanlar hakkında güncel bilgi edinebilecekler.

Faaliyet alanlarımızdan sürdürülebilirliğe, basın medya merkezimizden kariyer sayfasına kadar merak ettiğiniz her şeye çok daha hızlı erişebilir, projelerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Daha fazlası için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

HABER

8

HABER

AKO Grup, 2. Liderlik Çalıştayı

Şeflerin Katılımıyla Gerçekleşti

HABER

10

AKO LİDERLİK ÇALIŞTAYI

7 bini aşkın çalışanıyla AKO Grup, kurum ve liderlik kültürünün yerleşmesi ve ortak aklın yönetimde değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Liderlik Çalıştayı’nın ikincisini gerçekleştirdi.

5-6 Mayıs tarihlerinde tüm grup şirketlerindeki müdür seviyesindeki yöneticiler ile yapılan ilk çalıştayın ardından, 28 Eylül tarihinde Kırşehir Armas Otel’de şef seviyesindeki orta düzey yöneticilerle 2. Liderlik Çalıştayı gerçekleştirildi.

AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özcan ve Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız’ın açış konuşmalarıyla başlayan

çalıştayda, AKO Grup Kurumsal Gelişim ve Akademi Müdürü Aytuğba Baraz Koç, AKO AKADEMİ’nin gelişim yolculuğuna ve kuruluş sebepleri ile temelleri ve amaçları hakkındaki sunum yaptı. Mevcut ve gelecekteki liderlerin yetiştirilmesi, liderlik değerlerinin oluşturularak, değerlerle yönetme kültürünün oturtulması amaçlanan etkinlik Hülya Mutlu’nun “Değerlerle Yönetmek” semineri ile devam etti.

Değerlere yönelik uygulamalı etkinliklerle süren çalıştay, Ako Grup’un lider adayları tarafından da etkin, verimli, faydalı ve yol gösterici olarak değerlendirildi.

HABER

11

AKO LİDERLİK ÇALIŞTAYI

16 Sıra Birden Yükseldi

Petlas, Capital 500’de

Capital dergisi, 2022 yıl sonu rakamlarını baz alarak hazırladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesini açıkladı. Türkiye’nin yerli sermayeli lastik devi Petlas, Capital 500 2022 sıralamasında bir önceki yıla göre 16 basamak birden yükselerek, 133’üncü sırada yer aldı.

Capital Dergisi tarafından her yıl gerçekleştirilen ve en büyük 500 özel şirketin sıralandığı “Capital 500” araştırmasının 2022 yılı sonuçları belli oldu. Türkiye’nin lastik markası kimliğini gururla taşıyan Petlas, toplamda yaptığı 12 milyar 300 milyon TL’lik net satışla 149’ncu sıradan 133’ncü sıraya yükseldi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan, “Bu yılki Capital-500 sıralamasında gösterdiğimiz başarı, tüm çalışanlarımızın

özverili çabalarının ve şirketimizin sürekli yenilikçi yaklaşımının bir sonucudur. Her bir başarı, bizi daha büyük hedeflere yönlendiren bir adımdır. Petlas olarak, gelecekte de Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı, inovatif ürünlerle pazara yön vermeyi ve ulusal marka kimliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Tüm çalışanlarımıza, bu başarının arkasındaki anahtar faktör olan tutkuları ve adanmışlıkları için teşekkür ederiz.” diyerek bu başarının arkasında kocaman bir ekibin olduğunu belirtti.

HABER

12

HABER

HABER

14

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

AKO Grup Sürdürülebilirlik Komitesi

Yıllık Toplantısı Gerçekleşti

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren Petlas, Turbo Akü, AKO Jant, AKO ÖTL ve AKO Kaplama markaları daha önce bağımsız olarak yürüttükleri sürdürülebilirlik faaliyetleri, geçen yıl AKO Sürdürülebilirlik Komitesi altında toplayarak tek bir çatı altından yönetilmeye başlandı. Bu yıl gerçekleştirilen AKO Grup Sürdürülebilirlik Komitesi Yıllık Toplantısı'nda ise markaların tamamında yürütülen çalışmaları tek tek ele alındı.

AKO Grup Sürdürülebilirlik Komitesi Yıllık Toplantısı’nda grup bünyesinde yer alan markaların 1 yıl boyunca Yenilebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Geri Dönüşüm, Geri Kazanım, Su ve Atık Yönetimi, Ağaçlandırma ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmaları ve yeni dönem projeleri komiye üyeleri ile paylaşıldı.

Esra Ertuğrul Boran

Pazarlama Müdürü

HABER

15

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

HABER

16

AKO Grup

Milyon Kadına Mentor Projesi’ne Desteği Sürdürüyor

Programa katılmaktaki hedef ve motivasyonunuz nedir?

Program ile mentilerimize bir vizyon ve pencere açtığımızı düşüyorum. Bilgilerin paylaşarak büyüdüğüne inanan biriyim. Bu nedenle mentoluk çok önemli ve kıymetli benim için. Mentiler kendilerini daha güncel ve sadece okul odaklı değil, hayatının dinamiklerini de görerek yetişiyorlar. Benim bu programdaki hedefim; mentilerimizin yeni sektörler tanımaları, bu sektördeki şirketleri kendileri için bir gelişim alanı olarak görmeleri ve elbette deneyimlerinin katlanarak büyümelerini sağlamak.

Sizin için mentorluk süreci nasıl ilerledi?

Ben geçmişte EMCC (European Mentoring and Coaching Council)’den Akredite Koçluk ve Mentorluk Eğitimi almıştım. O zamandan beri farklı projelerde gönüllü olarak mentorluk yapıyorum. Mentorluk süreci yapılandırılmış bir süreç. Görüştüğümüz seans süresini belli şekilde planlamamız gerekiyor. Genellikle kimyanın tutması çok önemlidir. Bu nedenle de ilk 2 seansı mutlaka birbirimizi tanımaya ve sonrasında da bu mentorluk sürecindeki beklentilerini dinlemeye ayırıyorum. Sonra belli önerilerde bulunuyorum ve odaklandığımız konu üzerine deneyimlerimi paylaşıyorum. Genellikle kariyer planlama ve gelecek beklentileri, ilk işi konusundaki önerilerim veya mülakatlarda nasıl davranabilecekleri konularına odaklanıyoruz. Bu süreçte önceden taahhüt ettiğimiz şekilde görüşme periyodlarımızı ve zamanlarımızı ayarlamak zor olabiliyor tabii ki.

Milyon Kadına Mentor programı özellikle mentor için emek isteyen bir süreç çünkü mentinin beklentilerine göre şekillenen ancak mentorun yönettiği bir süreç.

İş yoğunluğu içinde mentorluk süreci yorucu oluyor mu? Sorumluluklarınız neler?

Tabii ki yoğun temposunda bu süreç sizi biraz yorabiliyor, kimi zaman ertelemek zorunda kaldığımız

durumlarda oluyor ve bu noktada mentinin motivasyonu da düşebiliyor. Bu yüzden disiplinli olmak, sürecin başında karşılıklı anlaşılan görüşme periyod ve sürelerine sadık kalmak çok önemli. Aksi durumda mentor süreci ciddiye almamış gibi algılanabiliyor. Milyon Kadına Mentor programındaki mentorlerin büyük sorumlulukları var ancak bu ağır sorumlulukla bazen mentor mentiye kendi fikir ve yargılarını dikte edebiliyor. Mentorluk bazı noktalarda direkt fikirlerinizi söylemek demek olsa da; çünkü o konuda uzmansanız bunu yapmanız da gerekebiliyor, genelde koçluk misyonundaki en önemli şeyi yani “güçlü sorular” sorarak mentiyi düşünmeye sevk etmek daha etkili ve geliştirici oluyor. Bir de her görüşmede bir önceki görüşmede nerede kaldığınızı dile getirmeniz gerekiyor ki mentiniz onu ne kadar ciddiye aldığını hissetsin ve kendini bu sürece daha çok adasın.

Diğer sorumluluklarımız elbette menti ile önceden anlaştığımız şekilde onun hassas noktalarına dikkat ederek ve bunları önemseyerek görüşmek, paylaşmak istemediği bilgiler ve konular konusunda onu zorlamamak. Bunlar da bir mentorun dikkat etmesi gerekenler.

Mentorluk süreci tamamlandığında da amacına ulaşıp ulaşmadığı ile ilgili mentiden geri bildirim almak da çok önemli. Kısaca mentorluk süreci sadece mentorun deneyimini paylaştığı bir süreç değil. Bu aynı zamanda mentiyi düşünmeye ve sorgulamaya ittiği bir süreç olmalı. En önemli sorumluluğumuz bu aslında.

Programla ilgili başka eklemek istedikleriniz var mı?

Belli bir deneyimde profesyonellerin mutlaka bu gibi süreçlere gönüllü olarak dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Bence bilgi evrensel ve bize ait değil, her ne öğrendiysek bunu paylaşmak, bununla ilgili özellikle genç yeteneklere katkıda bulunmak bir misyon olmalı. Ayrıca sadece kendi bilgi ve deneyimimizi paylaşmak değil, onların bakış açılarını dikkate alarak kendimizi yenilemek adına öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum.

Ezgi Dağüstün

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

“Milyon Kadına Mentor Programı”, 15-25 yaş aralığındaki kadın mühendisler veya mühendis adaylarını alanında tecrübe sahibi mentorlerle dijital platformda bir araya getiren ve mentilerin kariyer hedeflerini destekleyen bir mentorluk programıdır. Şirketimizden Mentor olarak programa katılan iki isimle, süreç hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Programa katılmaya nasıl karar verdiniz?

İş hayatının her aşamasının ayrı bir zorluğu olsa da en zoru ilk adımı atmakta bence. Çünkü bilmediğiniz bir denizde buluveriyorsunuz kendinizi. İş hayatına yeni katılacak kadın arkadaşlarımıza bu denizde olabildiğince yardımcı olmak, kendi deneyimlerimi paylaşmak ve onların aklındaki soruları cevaplandırmaya çalışarak ne istediğini bilen gençlerin yetişmesinde katkım olması beni çok mutlu ediyor.

Aynı zamanda AKO Grup her faaliyetini toplumsal sorumluluk bilinciyle yürütüyor. Bu bilinçle işleyen bir şirkette çalışıyor olmak da sizi ayrıca motive ediyor.

Mentorluk sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle mentilerimle eşleştikten sonra ilk birkaç saati onları daha yakından tanımak için ayırıyorum. Yetenekleri, ilgi alanları neler, hayatı ve gelecekle alakalı beklentileri neler bunları öğreniyorum ve geleceğe hazırlamak konusundaki yardımlarımı onların beklentileri doğrultusunda planlıyorum.

Bu planlamada en önemli kriter ise düzenli görüşmeler. Karşılıklı belirlediğimiz takvime sadık kalıp aktif olarak görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz, bu sayede hem aramızdaki mentor menti bağı güçleniyor hem de görüşmelerimiz ihtiyaca yönelik oluyor.

İş yoğunluğu içinde mentorluk süreci yorucu oluyor mu?

Tabii ki yoğun bir tempoda çalışıyoruz ve bazen bu süreç yorucu olabiliyor ama gençlerin kariyerlerine rehberlik etmek benim için çok anlamlı. Mentilerimle düzenli iletişim kurarak onların bu programdan olabildiğince verim almasını sağlamak en büyük sorumluluğum olduğunu hissediyorum. Kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak, gerekli kaynakları paylaşmak ve hayatı ile ilgili aklındaki sorulara cevap vermeye çalışırken aynı zamanda elimden geldiğince hayatı dışında da hobiler, kurslar ve etkinliklere yönlendirme yapmaya çalışıyorum. Bence insan özel yaşamında ne kadar kendini tanır ve geliştirirse hayatında o kadar başarılı olur.

Programla ilgili başka eklemek istedikleriniz var mı?

Bu süreçte sadece mentiler değil biz mentorlerde yeni bilgiler öğrenebiliyoruz, deneyimlerimizi paylaşırken bazen farklı bir bakış açısı kazanıyor ve kendimizi geliştirebiliyoruz. AKO Grup’un böyle bir projeye destek vermesi ile katıldığım bu projede olmaktan, gençlerin hayatına giden yolda küçük de olsa bir katkım olmasından dolayı çok mutluyum.

Cansu Kalkan

Petlas’ın Yeni Nesil Kış Lastikleri

SnowMaster 2 ve SnowMaster 2 Sport Bayilere Tanıtıldı

Türkiye lastik sektörünün Ar-Ge lideri Petlas geliştirdiği yeni nesil lastikleri SnowMaster 2 ve SnowMaster 2 Sport kış lastiklerini bayi lansmanında değerli ortaklarına tanıttı.

HABER

18

KAPAK

AKO Grup bünyesinde yer alan Petlas, sürücülerin kışın zorlu şartlarında güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak amacıyla geliştirdiği yeni nesil kış lastiklerini, 5-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenen muhteşem bayi lansmanı etkinliğinde ortaklarıyla paylaştı. Bu özel etkinlik sırasında, yeni ürünlerin ve şirketin geleceğine dair yatırımların detaylı sunumları yapıldı ve katılımcılara Türkiye'nin önde gelen lastik üretim tesislerini gezip, Türkiye'nin ilk ve tek lastik test pistinde yeni nesil kış lastiklerinin olağanüstü performansını deneyimleme fırsatı sunuldu.

Ticaret Direktörümüz Ahmet Candemir’in ev sahipliğindeki lansman ilk olarak AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan açılış konuşması ile başladı. Petlas’ın geçmişten günümüze kadar hangi süreçlerden geçtiği,

yapılan teknolojik gelişmeler ve gelecek hedeflerinden bahsederken bu yolda değerli Petlas bayileri ile beraber yürüyüp, büyüdüklerini dile getirdi. Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız bayilere hoş geldiniz konuşmasının ardından ortaklarına Petlas markasının ardındaki güçlü ekibi tek tek tanıtarak geleceğe yönelik planlanan hedeflerden kısa biz özet geçti. Etkinlik boyunca Petlas'ın geleceğe dönük Ar-Ge, Satış ve Pazarlama alanlarında hayata geçireceği yenilikçi projelerini paylaşan Ahmet Candemir, dünya ve Türkiye otomotiv ve lastik sektörüne genel bir bakış sunarak programa devam etti.

HABER

19

KAPAK

Pazarlama Müdürlüğü ve Markam Danışmanlık tarafından bir süredir üzerinde çalışılan “Marka Konumlandırma Stratejisi”nde gelinen son noktayı Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran ve Markam Danışmanlık şirketi sahibi Güven Borça bayiler ile paylaştı. Petlas markasının bugünkü konumu ve gelecekteki hedeflerinden bahsedilerek yapılması planlanan projeler bayiler ile istişare edildi. 

Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, yeni lastiklerinde sürücülere konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmak için gereken her şeyi bir araya getirdiklerini belirtti. Boran, “Petlas olarak zorlu kış koşullarında güvenli ve