SAYI 71 | MAYIS 2023

PETLAS’TAN360 MİLYON DOLARLIK YENİ FABRİKA YATIRIMI

BAŞLARKEN

BAŞLARKEN

S. Safa ÖZCAN

Yönetim Kurulu Üyesi

Merhaba

6 Şubat 2023'te daha önce emsali görülmemiş bir deprem felaketi yaşadık. Tüm ülkemizi derinden sarsan depremde on binlerce kaybımız, bir o kadar da yaralımız var. Vefat eden canlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyoruz. Çok fazla sayıda insan ailelerini, evini ve işini kaybetti. Bu durumu hiç kimsenin bir daha yaşamamasını diliyoruz.

Yaşadığımız bu felaketin yaralarını zamanla saracağımızın farkındayız. AKO Grup olarak depremin ilk gününden itibaren hem maddi, hem ayni desteklerle elimizden gelen yardımı sağlamaya çalıştık. Umarız çorbada bir nebze olsun tuzumuz olabilmiştir.

Bölgede yaşayan ve işini, evini kaybeden vatandaşlarımıza Ankara, Kırşehir ve Çankırı’da açtığımız pozisyonlarla istihdam önceliği sağladık, bu önceliğimiz de devam etmekte.

Bu amaca hizmet edecek bir diğer gelişmemiz ise; Petlas markamızla 2023’te 360 milyon dolarlık yeni fabrika yatırımı için harekete geçmiş olmamız. 1.850 kişiye istihdam yaratacak fabrika yatırımımız için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Üretim kapasitemizi yıllık 340 bin tona çıkaracak yeni fabrikamız haricinde; enerji, bina, tesis ve ekipmanlara yönelik 60 milyon dolarlık yatırım da planlarımız arasında.

Bu sayımızda sizinle özellikle AKO Jant fabrikamızdan haberler paylaştık. Hafif ve ağır ticari, zirai, askeri araç üreticilerinin tercihleri arasında yer alan AKO Jant markamız, dünyanın önde gelen elektrikli otobüs üreticisi Ebusco’nun da tercihi oldu. AKO Jant ürünleri, elektrikli araçların performansını arttırarak yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlıyor, emisyonsuz dünya hedefine destek oluyor.

Ayrıca savunma sanayimizin yerli üretim gücü ile büyümesine katkı sağlamaya devam ediyoruz. AKO Grup olarak 2028 yılına kadar TSK’ya; lastik, jant ve akü tedarikine devam edeceğiz. Jandarma Teşkilatı ile yaptığımız iş ortaklıkları kapsamındaki başarılı çalışmalarımız nedeniyle takdir belgesi ve plaketle ödüllendirilmek bizleri bir kez daha gururlandırdı. Askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik vasıflı lastiklerin üstün standartlarda üretimini gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Petlas ile Micheldever Tyre Services (MTS) arasında beş yıllık distribütörlük anlaşması imzalandı. Anlaşmamız ilk etapta Birleşik Krallık’ta binek araç, 4x4 ve hafif ticari araç lastiği segmentlerini kapsayacak. Birleşik Krallık lastik pazarındaki varlığımızı genişletme yolunda önemli bir adımdı bizler için. Bu ortaklık, Birleşik Krallık pazarındaki erişimimizi genişletme ve müşterilerimize yüksek kaliteli lastik çözümleri sağlama taahhüdümüzün bir kanıtıdır.

Bu yıl 19.’su gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük fuarlarından birisi olan Konya Tarım Fuarı’nda AKO Grup olarak; Petlas, AKO Jant ve Turbo Akü markalarımız ile tüketicinin karşısına çıktık. Tarımsal mekanizasyon ve zirai araçlar için son teknoloji ile ürettiğimiz lastiklerimizle Petlas markamız, fuarda yer alan ekipmanların yarısından fazlasında var olmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Her yıl zirai lastiklerde geliştirdiğimiz yeni ürünleri, yenilikçi çalışmalarımızı ve hassas tarım teknolojilerimizi fuarı ziyaret eden müşteriler ve orijinal ekipman olarak bizi tercih eden zirai ekipman üreticileriyle buluşturmaktan çok memnunuz.

EDİTÖRDEN

Esra Ertuğrul Boran

AKO Grup Pazarlama Müdürü

Merhaba

/akogrup /petlas /turboaku

AKO HABER dergimizin 71. sayısıyla siz okurlarımızın karşısındayız. Bir önceki sayımızdan bu yana hepimizin gündemine damgasını vuran konu ne yazık ki 10 ilimizi derinden etkileyen ve ağır can ve mal kaybına neden olan Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler oldu. İçinden geçtiğimiz bu olağanüstü dönemin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik yansımalarının başta deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere her birimiz üzerinde uzunca bir süre etkili olacağı aşikar. Diğer yandan da toplumsal dayanışma, birlik ve beraberlikle bu ülkede aşamayacağımız hiç bir sorun olamayacağını bir kez daha hissetmek hepimiz için umut kaynağı oldu.

Biz de bu sayımızı AKO Grup olarak deprem bölgesine sağlamaya çalıştığımız destekten bahsederek açtık. “Deprem Hazırlık Rehberi” çerçevesinde son dönemde artan deprem farkındalığımızı pekiştirecek pratik bilgileri AKO Grup çalışanları ve siz değerli bayilerimiz için derledik.

Sürdürülebilirlik sayfalarımızda karbon ayak izimizi azaltıcı projelerimizden ve Dünya Su Günü kapsamında Petlas fabrikamızda uygulamakta olduğumuz su tasarrufu projelerimizden bahsettik. Yine AKO Grup olarak canı gönülden destek verdiğimiz Milyon Kadına Mentör projesinde gönüllü olarak Mentörlük yapan sevgili çalışanlarımızın röportajlarına yer verdik.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında AKO Grup ve Petlas’ta çalışan bir çok kadın personelin yer aldığı videolarımızla Kadınlar Günü kutlamalarımıza yeni bir soluk getirdik. Eğer videolarımızı henüz görmediyseniz sosyal medya hesaplarımızdan izlemenizi tavsiye ederiz. AKO Grup genel merkezi ve bağlı şirketlerinde çalışan tüm kadın personelin masalarına 7 Mart’ta bırakılan süpriz hediyelerin detaylarını da bu sayıda bulabilirsiniz.

Ayrıca bu sayımızda bir ilke daha imza atarak sizi alanında uzman profesyonelleri Uzmanından köşelerimizde buluşturmaya başladık. İnsan Kaynakları, Zirai Lastikler ve İş Makinası Lastikleri alanlarında çalışan profesyonellerimizin kendi konularında dikkat çekmek istedikleri başlıkları Uzmanından köşesinde sizler için derledik.

1 Nisan itibarıyla sona eren kış lastiği zorunluluğu hakkında en güncel tavsiyeler ve bilgilerden bir rehber oluşturduk.

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz yangın tatbikatı, Büyük Kolej öğrencileri ve katıldığımız Liderlik Kampı, kişisel gelişim atölyeleri, Petlas çalışanlarının 30 yıllık emeklerine teşekkür programları, Dünya Kadınlar Günü kutlaması ve Petlas Gönüllüleri ile dopdolu fabrikadan haberler kısmımız en güncel içeriklerle sizleri bekliyor.

Ayrıca uzayın bilinmeyenlerinden Angola’nın kültürüne doğru yol alacağınız; dünya klasiği araçlardan en yeni model otomobillere kadar bilgi sahibi olacağınız içeriklerimizi keyifle vakit geçirmeniz için bir araya getirdik.

Ramazan ve Kurban Bayramlarını da içine alan bu güzel bahar aylarının hepimize esenlikler getirmesini dileriz.

72. sayımızda yine aynı kalitede içeriklerle bir araya gelmek üzere, keyifli okumalar dilerim.

Yayın Sahibi

Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik San. ve Tic. adına Sabri Özcan

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Alper Şahin

Yönetim Yeri

AKO Kule, Söğütözü Mah. 2178. Cad. No: 6/15 Çankaya/AnkaraT: 0312 309 30 30 F: 0312 312 28 96 [email protected]

İçerik, Fotoğraf, Yayına Hazırlık,

Baskı, Dağıtım

www.reta.co

Yayın Türü ve Periyodu

Yaygın, Süreli Yayın

Yayın Şekli:

Üç aylık, Türkçe

Basım Tarihi

MAYIS 2023

Baskı Adresi

Desen Basım Yayın ve Tanıtım Hiz. Ltd. Şti. Kırkkonaklar Mah. 381. Cad.No: 5/A Çankaya/AnkaraT: 0312 496 43 43 Sertifika No: 51449

AKO HABER dergisi Abdulkadir Özcan Otomotiv ve Lastik San. Tic. A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır. Derginin isim ve yayın hakkı Abdulkadir Özcan adına Sabri Özcan’a aittir. Dergide yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz. Reklam sayfalarının içeriği ve markalar konusunda sorumluluk reklam verene aittir. AKO Haber, AKO’nun ücretsiz yayınıdır. Parayla satılamaz.

QR kodu okutarak Online dergi

içeriğine ulaşabilirsiniz.

HABER

Ağustos’22

İÇİNDEKİLER

HABER

Savunma Sanayİsİ Yerlİleşmeye AKO Grup İle Devam Edecek

14

KAPAK

PETLAS’TAN 360 MİLYON DOLARLIK YENİ FABRİKA YATIRIM Hakan Yalnız Petlas Genel Müdürü

24

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sera Gazı Azaltım ProJelerİmİz Tüm Hızıyla Devam Edİyor! Esra Ertuğrul Boran Pazarlama Müdürü

18

YURTDIŞI

AFRİKA’NIN YÜKSELEN YILDIZI: ANGOLA

72

ŞEHİR

UNUTULMAZ BİR YOLCULUĞUN İLK DURAĞI: BALIKESİR

80

Depremzedelere Yardım ........................................................................................................................... 6

AKO Grup İstihdamda Depremden Etkilenen Vatandaşlarımıza Öncelik Tanıyor .............................................................................................. 8

AKO Grup Depreme Hazırlık Rehberi ................................................................................. 10

Savunma Sanayisi Yerlileşmeye AKO Grup ile Devam Edecek .... 14

İş Makinesi Lastiklerinde Lastik Tercihi ........................................................................... 16

Sera Gazı Azaltım Projelerimiz Tüm Hızıyla Devam Ediyor ............... 18

Su Hepimiz İçin Yaşam Demek! ................................................................................................... 19

AKO Grup Olarak Milyon Kadına Mentor Programı'nı Destekliyoruz ......................................................................................................................................................... 20 Söz Takım Arkadaşlarımızda .......................................................................................................... 22

Petlas, Yemeklerini 5 Yıldır Patili Dostlarıyla Paylaşıyor ....................... 23

Petlas'tan 360 Milyon Dolarlık Yeni Fabrika Yatırımı ................................. 24 Ekonomi Basınının Önde Gelenleri ve Petlas Bir Aradaydı ............... 27

Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Nisan'da Bitiyor .................................................................. 28

Şirketlerin Stratejik Paydaşı: İnsan Kaynakları ..................................................... 30

Tarım Lastikleri Kullanım ve Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler .................................................................................................................................................................. 32 Kayhan Ertuğrul Makine ........................................................................................................................ 34 Konya Tarım Fuarında Petlas Rüzgarı ............................................................................... 35

Petlas, UK Micheldever Tyre Services ile 5 Yıllık Distribütörlük Anlaşması İmzalandı .............................................................. 36 ODTÜ Robot Günleri'nde ODTÜ'lülerle Bir Araya Geldik ...................... 37 Elektrikli Araç Üreticisi AKO Jant ile Tasarruf Ediyor ................................ 39

Savunma Sanayi AKO Jant ile Güçleniyor ................................................................. 40 AKO Grup ve Petlas Çalışanlarından 8 Mart'a Özel Video ................. 42

AKO Grup'tan Sürpriz Kadınlar Günü Hediyesi .................................................. 43

Petlas'ta Dünya Kadınlar Günü Kutlaması Gerçekleşti ........................... 44

Motor Sporlarının Duayen İsimleri Petlas Fabrikasını Ziyaret Etti ................................................................................................................................................................. 45

Petlas'ta Emekli Olan Lojistik Müdürü Serdar Gürlevik'e Veda ............................................................................................................................ 46

Petlas Gönüllüleri Saha Eğitimindeydi ............................................................................. 47

Petlas'tan Çalışanlarına Teşekkür Plaketi ..................................................................... 48 30 Yıllık Emekleri için Teşekkür Programı .................................................................. 49

Kişisel Gelişim Eğitimlerinin Bir Yenisi Daha Tamamlandı .................. 50

Petlas Çalışanlarını Geliştirmeye Devam Ediyor ................................................ 50

Temel Rulman ve Güvenlik Eğitimleri Tamamlandı ........................................ 51 Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti .................................................................. 52

AKO Akü'de Yangın Tatbikatı Yapıldı ................................................................................. 54

ÖYÖ Programları Devam Ediyor ................................................................................................ 54

Büyük Kolej Öğrencileri Turbo Akü İhracat Ekibiyle Bir Araya Geldi .................................................................................................................................................... 56

Turbo Akü'de Liderlik Kampı ......................................................................................................... 56

SUMITOMO RUBBER'dan Afet Bölgesine Kapsamlı Destek ............ 58

Çocukların Drift Heyecanı ................................................................................................................... 59

Direksiyon Hakimiyetini Yüzde 12 Artıracak Lastik ....................................... 60 Falken e.ZIEX ile Elektrikli Araçlarda Enerji Verimliliği ........................... 62 Aracınızı Güneşten Koruyun ............................................................................................................. 71 Afrika'nın Yükselen Yıldızı: ANGOLA ................................................................................. 72 Dünyanın En Tehlikeli Yarışını Kazanmak İçin Üretildi Ferrari 340 Meksika ..................................................................................................................................... 76

Chery'den 3 Yeni SUV Araç Geliyor ..................................................................................... 78

Unutulmaz Bir Yolculuğun İlk Durağı: BALIKESİR ......................................... 80 Düzenli Bir Beslenme İçin Ara Öğünlerin Önemi ............................................. 82

Ülkece çok zor bir dönemden geçiyoruz.

AKO Grup ailesi olarak, deprem felaketinde zarar gören vatandaşlarımızın acısını içtenlikle paylaşarak ilk günden itibaren onların yanlarında olmaya gayret ettik.

Bu kapsamda;

- Deprem felaketine maruz kalan bölgelere AFAD yardım malzemelerinin ulaştırılmasına destek olmak amacıyla, Petlas TIR'larımızla afet bölgesine sevkiyatlar gerçekleştirdik.

- İş makinelerimiz ve makinesi operatörlerimizle sahada arama kurtarma faaliyetlerinde AFAD’a destek sağladık.

- Battaniye, gıda, su kolileri ve çalışanlarımızın hazırladığı paketlerin de içinde yer aldığı yardım TIR'larımızı AFAD koordinasyonunda bölgelere sevk ettik. Depremin ilk gününden itibaren AKO GRUP olarak imkanlarımızı seferber etsek de, bizim için en değerlisi, hepimizin gönlü ve aklı deprem bölgesinde olmasına rağmen bizler masa basında çalışırken, en başından beri sahada hepimizi temsilen AFAD’a yardımcı olan tüm PETLAS gönüllü ekiplerinin desteğidir… Arama kurtarma çalışmalarına destek veren Petlas ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu zor günleri de hep birlikte dayanışma ile atlatacağımıza inanıyoruz.

Onlara ve tüm emeği geçenlere içten bir teşekkürü borç biliriz. Bu zor günleri de hep birlikte dayanışma ile atlatacağımıza inanıyoruz.

HABER

6

DEPREMZEDELERE YARDIM

HABER

7

DEPREMZEDELERE YARDIM

AKO Grup, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin sarsıcı etkisini 10 ilimizde yaşayan vatandaşlarımıza istihdam desteği sunuyor. Hayatlarını yeniden kurmaya çalışan deprem mağdurlarına AKO Grup bünyesinde çeşitli pozisyonlarda istihdam önceliği sağlıyor.

İstihdamda Depremden Etkilenen Vatandaşlarımıza

AKO Grup

Öncelik Tanıyor

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup; ülkemizi yasa boğan deprem felaketinin açtığı yaraları sarmak için çalışmalarına devam ediyor. Ankara, Kırşehir ve Çankırı’da işlerini kaybeden depremzedelere destek olmak amacıyla AKO Grup Genel Merkezinin yanında Petlas, AKO Jant, Turbo Akü ve AKO ÖTL (Ömrünü Tamamlamış Lastik) Geri Dönüşüm ve AKO Lastik Kaplama fabrikalarında da ek pozisyonlar açıyor.

“Birçok Pozisyonda İş İmkânı Sağlayacağız.”

Yaşadığımız deprem felaketinden dolayı büyük üzüntü içinde olduklarını kaydeden AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan , bu acı olayın yaralarını sarmak için ilk andan itibaren bölgedeki vatandaşların yanında olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “İlk günden bu yana sürdürdüğümüz maddi ve ayni yardımlarımızın yanı sıra bölgede yaşanan istihdam sorununa destek olmak için istihdam seferberliği başlattık. Ankara, Kırşehir, Çankırı şehirlerimize yerleşen ya da yerleşmek

isteyen depremzedelerimize imkânı sağlıyoruz. Bu kapsamda AKO Grup Genel Merkez, Petlas, Jant, Akü ve Geri Dönüşüm Lastikleri (ÖTL) fabrikalarımızda; yazılım mühendisi, makine bakım ve Ar-Ge mühendisi, kalıp ustası, kaynakçı, klima bakım teknikeri ve vinç operatörü olmak üzere farklı alanlardaki birçok pozisyonda afetzedelerimiz için istihdam sağlama çalışmalarına başladık.” dedi.

“Yaralarımızı Dayanışmayla Saracağız.”

AKO Grup olarak afetin etkilerini azaltmak için sorumluluk almaya devam edeceklerinin altını çizen Özcan , “Hem deprem mağduru vatandaşlarımıza bir kez daha yardım eli uzatmış olmayı, hem de deprem sonrası Türkiye’yi bekleyen zorlukların bir an önce geride bırakılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemizin içinden geçtiği bu üzücü süreci birlikte, dayanışma içinde aşabileceğimize inanıyor, tüm Türkiye’ye bir kez daha geçmiş olsun diyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER

8

DEPREMZEDELERE İSTİHDAM

AKO Grup Genel Merkez, Petlas, Jant, Akü ve

Geri Dönüşüm Lastikleri (ÖTL) fabrikalarımızda;

yazılım mühendisi, makine bakım ve Ar-Ge

mühendisi, kalıp ustası, kaynakçı, klima bakım

teknikeri ve vinç operatörü olmak üzere farklı

alanlardaki birçok pozisyonda afetzedelere öncelik tanıyoruz.

‛‛

‛‛

HABER

9

DEPREMZEDELERE İSTİHDAM

Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında depremin etkilerini daha az zararla atlatmak için bir rehber hazırladık.

Deprem Öncesi Evinizde Alınması Gereken Önlemler

Oturduğunuz binanın durum kontrolünü yaptırın. Güvenli ve profesyonel bir hasar tespiti için ALO 181’den (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı) randevu alın veya bağlı olduğunuz belediyelerden destek alın.

Yatağınızı pencereden uzaklaştırın.

Gardırop, kitaplık, büfe, beyaz eşya gibi üzerinize düşebilecek büyük ve ağır mobilyaları duvara sabitleyin.

Yanıcı ve yakıcı maddeleri alt raflarda uygun bir şekilde saklayın.

Avize, saat, ayna gibi duvara asılan aksesuarları kanca ile asın.

Yangına ve gaz zehirlenmelerine karşı ocak, soba ve ısıtıcıları, varsa baca borularını sabitleyin.

Aile fertlerinizle birlikte her odada güvenli alanları birlikte belirleyin.

Aile fertleri içinde sözcü seçin ve deprem anında onun liderliğinde hareket etmeye çalışın.

Deprem yakınlarınızla ayrı olduğunuz bir anda meydana gelirse nerede, nasıl buluşacağınızı belirleyin.

Güvenli alanların yakınlarında düdük, bisküvi ve su bulundurmaya özen gösterin.

İki adet acil durum çantası hazırlayın, birini aracınızın bagajında diğerini evde ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

Acil durumlarda dışarıda olma olasılığı bulunan bir kimsenin numarasını ezberleyin.

Telefonunuzun şarjını olabildiğince dolu tutmaya çalışın.

Acil durumlarda kullanılacak uygulamaları telefonunuza indirin.

Kimlik, ehliyet, tapu, sigorta poliçeleri, DASK vb. evraklarınızı tarayarak bulut sistemine yedekleyin.

Aracınızın yakıt deposunu dolu tutmaya çalışın.

Aracınız için ayrı bir çanta hazırlayıp bagajında bulundurun.

AFAD, AKUT, UMKE, GEA gibi kurumların eğitimlerine katılarak temel düzeyde bilgi sahibi olun.

HABER

10

AKO GRUP DEPREME HAZIRLIK REHBERİ

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Yiyeceklerin son kullanma tarihi düzenli aralıklarla takip edilmiş, tok tutacak, yüksek enerjili gıdalar koyun.

Evdeki her birey için en az 1 lt su konulmasına özen gösterin.

Yaşanabilecek bir afet anında bulunulan ortamda bağırarak sesinizi duyuramayabilirsiniz. Bu nedenle iletişim sırasında düdük çalarak sesinizi duyurmanız daha kolay olacaktır.

Kanser, şeker, epilepsi ya da diğer kronik rahatsızlıklarınız varsa ilaçlarınızı ve astım hastasıysanız solunum cihazınızı hazır bulundurun.

Kıyafet, yedek anahtar, nüfus cüzdanı, banka cüzdanı, tapu, sigorta poliçeleri gibi önemli belgeler; ıslak mendil, peçete, sabun gibi hijyen malzemeleri, ilk yardım çantası, powerbank ve çok amaçlı çakı gibi malzemeleri mutlaka çantanın içinde barındırın.

Telefona Yüklemeniz Gereken Acil Durum Uygulamaları

AFAD Acil: AFAD acil mobil uygulaması sayesinde GSM hatlarında meydana gelebilecek yoğunluğun önüne geçilebilmektedir.

AKUT: Acil durumlarda istediğiniz kişilere SMS ile güvende olduğunuzu ve konumunuzu bildirmenizi sağlar.

112 Yardım: Acil durum çağrısı yapabilirsiniz.

Deprem Düdüğü: Enkaz altında ya da sesinizi duyurmanız gereken bir konumda düdük ile daha yüksek ses çıkarıp kendinizi duyurabilirsiniz.

Deprem Uyarı: Bu uygulama ile deprem olmadan kısa süre öncesinde uyarı verir ve bu sayede belirlemiş olduğunuz güvenli alana gidebilirsiniz.

Bridgefy Offline Chat: İnternet olmadan bluetooth ile 100 m içinde çevrim dışı mesajlaşma yoluyla iletişim kurabilirsiniz.

HABER

11

AKO GRUP DEPREME HAZIRLIK REHBERİ

İş Yerinde Alınması Gereken Önlemler

Çalışanlara gerekli ilk yardım eğitimini verin.

Deprem esnasında bulunulması gereken güvenli alanları önceden belirleyin.

Her katta, acil durumlarda soğuk kanlı olup kişileri yönetebilecek bir lider belirleyin ve ara ara tatbikatlar yapın.

Afet durumları için toplanma alanı belirleyin.

Deprem Anında İç Mekandaysanız;

Deprem anında mümkün olduğunca hareket etmeyin ve yer değiştirmeye çalışmayın.

Merdivenlerden, asansörlerden ve balkonlardan uzak durun. Camların kırılıp savrulabilme olasılığına karşı pencerelere yaklaşmayın.

Evdeyseniz daha önce her oda için belirmiş olduğunuz güvenli alanlarda YAT-KORUN-TUTUN uygulamasını yapın. Yere yan yatın, ayaklarınızı karnınıza çekin, üstte bulunan elinizle başınızı koruyun, altta kalan elinizle de yanına yattığınız eşyaya tutunun. Başka bir mekânda yakalandıysanız en yakın devrilmeyecek ve ezilmeyecek eşyanın yanına geçmeye çalışın.

Kapı eşiğinde ve masa altında durmayın.

Dış duvarlara yakın olmaya çalışın.

Deprem Anında Dış Mekandaysanız;

Bina, üst geçit, köprü vb. yapılardan, direklerden, ağaçlardan, elektrik hatlarından uzak durmaya çalışın. Bunlar çökebilir, devrilebilir ya da parçaları aşağıya düşebilir.

Otobüs, metro veya tren gibi toplu taşıma araçları ile seyahat ediyorsanız görevlinin uyarılarına göre hareket edin, panik yapmayın. Araç içi koltukların yanına kapanma hareketini yaparak vücudunuzu koruyun.

Tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız ve YAT-KORUN-TUTUN uygulamasını yapmanız güç ise sandalyenizin tekerleklerini uygun bir yerde kilitleyerek ve kendinizi küçülterek kollarınızla başınızı ve ensenizi korumaya çalışın.

Engelli bireylerin afet anında yardıma ihtiyacı olacaktır. Onların özel engellerine göre önceden tedbirler alın, olası afet durumunda neler yapabileceklerine dair onlara bilgilendirmelerde bulunun.

HABER

12

AKO GRUP DEPREME HAZIRLIK REHBERİ

Deprem Sonrası Evden Çıkarken;

Binanızdan çıkarken doğal gaz kaçağı yok ise önce doğal gaz vanasını, sonra elektrik şalterini ve en son su vanasını kapatın. Doğal gaz kaçağı var ise elektrik düğmelerine ve şalterine dokunmayın; elektrik düğmeleri açık ise açık, kapalı ise kapalı bırakın. Aydınlatma amacıyla kıvılcım çıkarabilecek aletler, kibrit ve çakmak kullanmayın.

Afetler için hazırlamış olduğunuz çantayı almayı unutmayın.

Asansörü kullanmayın, panik yapmadan merdivenleri kullanın.

Önceden kararlaştırılan toplanma alanına gidin.

Artçı depremler olması olağandır. Artçı depremleri hissettiğinizde YAT-KORUN-TUTUN konumuna geçin.

Deprem Sonrası Evden Çıktığınızda;

Hasar görmüş binalardan uzak durun. Yetkililer tehlike olmadığını söyleyene kadar binalara girmeyin.

Yaşamsal önemi olan durumlar dışında telefonları kullanmayın, hatları meşgul etmeyin. Sosyal medya üzerinden doğruluğu kesin olmayan bilgileri paylaşmayın.

Olası bir tsunami tehlikesine karşı denizden ve doldurulmuş alanlardan uzak durun.

AFAD gibi yetkili kurumlar ile iletişime geçin.

Yetkililer izin verdikten sonra, binanıza girmeden önce, doğal gaz ve elektrik sistemlerini uzman kişilere kontrol ettirin.

Kendinizi ve ailenizi güvene aldıysanız başkalarına yardım etmek için yetkili ekip ile koordineli çalışın.

Deprem Sonrası Enkaz Altındaysanız;

Panik yapmadan ilk etapta sakin kalmaya çalışın ve etrafınızı dinleyin.

Suyunuza ulaşmaya çalışın ve suyunuzu idareli kullanın.

Etraftan sesler duymaya başladığınızda telefonunuzdaki deprem düdüğü uygulaması ile sesinizi duyurmaya çalışın.

Telefonunuz yanınızda yok ise etrafınızdaki sert cisimlere vurarak ritmik sesler çıkarın.

Enkaz altında başkaları var ise onlarla iletişime geçmeye çalışın.

Telefonunuz yanınızda ise önceden belirlemiş olduğunuz kişilere konumunuzu, kaç kişi olduğunuzu bildiren, SMS gönderin ya da yüklediğiniz diğer uygulamaları kullanarak iletişime geçmeye çalışın.

AFAD uygulamasından “Enkaz Altındayım” bildirimi yapın.

Unutmayalım! Deprem değil, bina öldürür. Bunun bilinciyle oturduğumuz veya oturacağımız evin depreme dayanıklılığını kontrol ettirerek kişisel önlemlerimizi almalıyız. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu göz önünde bulundurarak yaratacağımız bilinçle her an depreme hazırlıklı olmalıyız.

HABER

13

AKO GRUP DEPREME HAZIRLIK REHBERİ

Lastik Tercihi

İş Makinesi Lastiklerinde

Lastikli Yükleyici (Kepçe), Kaya Kamyonu, Bekoloder, Ekskavatör, Mobil Vinç, Liman Vinçleri, Elleçleme Makineleri, Forklift vb. makinelerde kullanılan lastikler genel olarak yol dışı lastikler (OTR) olarak adlandırılırlar.

İş makinesi için lastik tercihi yaparken, makinenin teknik özelliklerinin bilinmesi ve çalışma şartlarına en uygun olan, doğru lastiğin tercih edilmesi son derece önemlidir. Bunun yanında makine operatörleri de, çalışma sahasındaki birçok tehlikeli unsuru dikkate alarak lastiklerin zarar görmesini engelleyebilirler.

Açık maden sahalarında, yer altı madenlerinde, inşaat ve hafriyat sahalarında, hurda ve geri dönüşüm alanlarında çalışan makinelerin lastikleri sıklıkla kesilmelere, batıklara ve lastiğe dışarıdan gelen darbelere maruz kalırlar. Bu durumda lastikler genelde tamir edilerek geri kazanılmaya çalışılır ancak tamir limitleri dışında oluşan hasar durumlarında lastikler sırt ömrünü tamamlayamadan hizmet dışı kalırlar ve hurdaya ayrılırlar. İlave maliyet ve işgücü kaybı anlamına gelen bu durumların oluşmaması için doğru lastik seçimi önem kazanmaktadır.

İş makinesi lastikleri, lastiğin kullanılacağı makine türlerine ve kullanım koşullarına göre üretilebilmektedir. Lastikli yükleyiciler için standart diş derinlikli L-3, yüksek diş derinlikli L-4, kaya kamyonları için standart diş derinlikli E-3, yüksek diş derinlikli E-4 lastikler mevcuttur.

Ufuk ÖZKAN

İş Makinesi Lastikleri Satış Müdürü

İŞ MAKİNESİ LASTİKLERİ UZMANINDAN

HABER

16

Verimlilik, kârlılık ve performans artışı için düşük saat başı maliyet, uzun lastik ömrü ve kaplanabilirlik ilk akla gelen unsurlardır. Özellikle radyal makinesi lastikleri, ağır çalışma koşullarında bile kullanıcılarına üstün konfor, çekiş ve koruma sağlayarak performansı yukarı çeker. Yüksek kaplanabilirlik özelliği ile maliyeti düşürür ve verimlilik sağlar.

Lastiğin sırt deseni, arttırılmış diş derinliği ve karkas yapısı itibari ile genel olarak tüm üreticiler tarafından birbirine eşdeğer olabilecek alternatif ürünler sunulmaktadır.

Uygun lastik seçimi için, çalışma şartlarının iyi bilinmesi, tutunma ve çekiş ihtiyacının olup olmadığının tespiti, kesiğe dayanıklı bir karkas ve sırt deseni ihtiyacının olup olmadığının tespiti diğer önemli konulardır. Eğer lastik seçimi doğru yapılırsa, yüksek verimlilik, uzun lastik ömrü, kesiklere ve darbelere karşı dayanıklılık sağlanıp lastik maliyetleri düşürülebilir.

Radyal makinesi lastikleri konvansiyonel (çapraz katlı) makinesi lastiklerine oranla daha iyi bir konfor sunarlar, daha uzun ömürlüdürler ve kaplanabilirlik oranları daha yüksektir. Günümüzde radyal makinesi lastikleri daha çok tercih edilmekte ve radyal kullanım oranı sürekli artmaktadır.

Kaplama ise, belli bir süre çalışmış ve sırtı aşınmış, yeni ömrünü büyük ölçüde tamamlamış bir lastiğin, belirlenmiş işlemlerden geçirilerek tekrar kullanıma hazır hale getirilmesidir. Lastik kaplama işlemi aynı zamanda bir geri kazanım işlemi olduğu için doğal kaynaklarımızın tasarrufuna ve milli ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Lastiklerin kaplama işlemi için çıkarılmasındaki en önemli kriter kalan diş derinliği ölçüsüdür. Kullanım şartlarına göre değişebilmekle birlikte, makinesi lastiklerinde ortalama 10mm diş derinliği kaldığında lastikler kaplamaya çıkarılabilir. Lastiklerin zamanında çıkarılması karkas ömrünün ve kalitesinin korunması anlamında çok önemlidir.

İş makinesi lastiklerinde aşırı yük ve düşük hava basıncı kullanımı, dengesiz ve yanlış eşleştirme, makinenin-aracın hatalı ve agresif kullanımı sonucu problemler oluşabilir. Lastiğin performansına etki eden en önemli unsur ise hava basıncıdır. Hava basıncının ideal değerinden düşük veya yüksek olması farklı problemler ortaya çıkarabilir. Ancak lastiklerin düşük hava basıncı ile kullanımı lastiğin ömrüne çok daha olumsuz etki eder.

ETRTO Endüstri kodlarına göre makinesi lastiklerdeki sırt kalınlıklarının şematik gösterimi

HABER

17

İŞ MAKİNESİ LASTİKLERİ UZMANINDAN

Esra Ertuğrul Boran

Pazarlama Müdürü

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

HABER

18

Sera Gazı Azaltım Projelerimiz

Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Petlas olarak sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında yürüttüğümüz enerji kazanım ve geri dönüşüm projeleri ile karbondioksit azaltımını sürdürüyoruz. Yeni projelerimizle önümüzdeki yıllarda da bu rakamları yukarı taşımaya devam edeceğiz.

Petlas fabrikamızda lastik pişirme sistematiğindeki yenilikler, verimli ve çevreci basınçlı hava sistemleri, yeni nesil verimli yakma sistemleri, ısı geri kazanım projeleri, verimli aydınlatma sistemleri, güneş enerjisi panelleri ve fabrika alanımıza yaptığımız ağaç dikim faaliyetleri ile toplamda doğaya salınan 86 bin 400 ton karbon emisyonunu azalttık.

Temiz enerji prensibiyle yenilenebilir enerji uygulamalarını önceleyerek temiz üretim modelini hayata geçiyoruz. Üretim tesisimizin çatısı ve açık alana kurduğumuz Güneş Enerji Santralleri ile enerji maliyetlerini dörtte bir oranında azaltmayı hedefliyoruz.

Tüm bu sera gazı azaltım faaliyetlerimizle toplamda 86 bin 400 tCO2e sera gazı salınımını önledik. Üretimden sosyal hayata kadar her aşamada sera gazı azaltma projelerimize devam ediyoruz.

Üretimden sosyal hayata kadar her aşamada sera gazı azaltma projelerimizle toplamda 86 bin 400 tCO2e sera gazı salınımını önledik.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Su Hepimiz İçin

Yaşam Demek!

22 Mart her yıl Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen ve ilk kez 1993'de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda kararlaştırılan Dünya Su Günü'nde, gerek BM üyelerinin, gerekse tüm dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekilmesi, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasını teşvik ediliyor.

Biz Petlas olarak sürdürülebilir üretim ve daha yaşanabilir bir çevre adına Petlas fabrikamızda hayata geçirdiğimiz su tasarrufu projeleri ve arıtımla yılda 6.000 ton su tasarrufu sağlıyoruz.

Sizler de alacağınız küçük önlemlerle her yıl önemli miktarlarda su tasarrufu yapabilir ve dünyamızın daha yaşanır olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Petlas fabrikamızda hayata geçirdiğimiz su tasarrufu projeleri ve arıtımla yılda 6.000 ton su tasarrufu sağlıyoruz.

18 ton

Duş süresini bir dakika kısa tutarak dört kişilik bir aile yılda 18 ton su kullanımını azaltabilir.

9 ton

Çamaşır makinesini haftada bir kez bile az çalıştırarak yılda 9 ton suyu kurtarabiliriz.

48 ton

Açık kalan musluğu kapatarak 4 kişilik bir ailede yılda 48 ton su tasarrufu yapabiliriz.